Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości
A K T U A L N O Ś C I
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że 30 czerwca 2023 r. zakończyliśmy realizację projektu pn. "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości", którego głównym celem była aktualizacja i podniesienie poziomu specjalistycznej wiedzy prawniczej z obszaru prawa ochrony środowiska kadr wymiaru sprawiedliwości poprzez opracowanie dedykowanych programów szkoleń wraz z obudową metodyczną oraz realizację szkoleń.
Adresatami szkoleń byli: sędziowie, asesorzy sądowi, referendarze sądowi, asystenci sędziów, prokuratorzy, asesorzy prokuratury oraz asystenci prokuratorów.
Projekt realizowany był w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2023 r.
W ramach projektu zorganizowano łącznie 31 szkoleń (27 szkoleń stacjonarnych oraz 4 szkolenia on-line). Szkolenia odbywały się w okresie od I kwartału 2022 roku do II kwartału 2023 roku. Zrealizowano łącznie 604 godziny szkoleniowe. Do projektu przystąpiło 844 osób.
Wszystkie założone w projekcie wskaźniki zostały zrealizowane powyżej zakładengo poziomu (wskaźnik produktu - 112,53 %, wskaźnik rezultatu - 125,04 %).
W roku 2023 w trakcie realizacji projektu zostały opracowane, zaimplementowane i udostępnione na Platformie Szkoleniowej e-KSSIP:
- szkolenie e-learningowe pn. „Biegły w sprawach o przestępstwa przeciwko ochronie środowiska";
- 4 szkolenia w formie webinariów pn.
- „Metodyka prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach dotyczących nielegalnego gospodarowania odpadami” - Kliknij tutaj, aby przejść do szkolenia na e-KSSiP,
- „Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi”- Kliknij tutaj, aby przejść do szkolenia na e-KSSiP,
- „Karnoprawna ochrona wód” - Kliknij tutaj, aby przejść do szkolenia na e-KSSiP,
- „Ochrona zwierząt” - Kliknij tutaj, aby przejść do szkolenia na e-KSSiP.
- publikacja książkowa pt. „Karnoprawna ochrona środowiska – zagadnienia wybrane". Wydane egzemplarze publikacji zostały przekazane uczestnikom projektu oraz przesłane do wszystkich jednostek sądów i prokuratur na terenie Polski. Wersja elektroniczna publikacji (e-book) została zaimplementowana i udostępniona użytkownikom Platformy Szkoleniowej e-KSSiP - Kliknij tutaj, aby pobrać elektroniczną wersję publikacji. Publikacja znajduje się w module Baza wiedzy i multimedialne zasoby szkoleniowe w zakładce Prawo karne.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w projekcie. Zapraszamy do zapoznania się wskazanymi wyżej szkoleniami oraz publikacją.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż na Platformie Szkoleniowej KSSiP w Module – Baza wiedzy, w sekcji: Multimedialne zasoby szkoleniowe zostały zamieszczone 4 szkolenia w formie webinariów, nagrane w ramach projektu "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości":
- Metodyka prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach dotyczących nielegalnego gospodarowania odpadami prowadzone przez Panią Patrycję Czerwik – prokuratora Prokuratury Okręgowej w Częstochowie delegowaną do Prokuratury Regionalnej w Katowicach;
- Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi prowadzone przez Panią Justynę Adamirowicz - Dyrektora Departamentu Kontroli Odpadów w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, członka Rady ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców oraz Pana Pawła Łagowskiego - Zastępcę Dyrektora Departamentu Kontroli Odpadów w GIOŚ;
- Karnoprawna ochrona wód prowadzone przez Panią dr hab.Dorotę Pyć - kierownika Katedry Prawa Morskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, autorkę publikacji z zakresu prawa morskiego;
- Ochrona zwierząt - zagadnienia wybrane prowadzone przez Panią Agnieszka Goździk - prokuratora Prokuratury Regionalnej w Warszawie delegowaną do Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, koordynator Prokuratury Krajowej z zakresu prawnokarnej ochrony zwierząt oraz Pana Tomasza Tutkaja - prokuratora Prokuratury Okręgowej w Siedlcach delegowanego do Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej.
Baza wiedzy dostępna jest pod następującym linkiem: Baza wiedzy (kssip.gov.pl)
Zapraszamy!
- Dokumentowanie faktów na miejscu zdarzenia;
- Zabezpieczanie dowodów rzeczowych;
- Nawiązywanie współpracy z biegłym sądowym;
- Uwzględnienie innych opinii biegłych sądowych;
- Specyfika opinii biegłego w sprawach o przestępstwa przeciwko środowisku;
- Krytyczne elementy opinii biegłego;
- Istotność zdarzeń środowiskowych w odniesieniu do ludzi;
- Istotność zdarzeń środowiskowych w odniesieniu do zwierząt, roślin, wód, ziemi i powietrza.
Dostęp do szkoleń możliwy po wejściu w moduł Szkolenia e-learningowe na Platformie Szkoleniowej e-KSSiP dostępnej pod adresem: https://ekssip.kssip.gov.pl
Szkolenia e-learningowe są formą szkoleń, które można realizować we własnym tempie. Można je przerwać w dowolnym miejscu i rozpocząć na nowo w późniejszym czasie.
Szkolenie zbudowane jest w układzie: pretest – moduły szkoleniowe – postest. Szkolenie otwiera się w oddzielnym oknie (inny sposób otwarcia związany jest z ustawieniami przeglądarki na konkretnym komputerze). Po zakończeniu modułu należy zamknąć okno i wejść kolejny moduł. Poszczególne moduły można realizować w dowolnej kolejności, jednak rekomendowana jest realizacja szkolenia od modułu pierwszego do ostatniego.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż na Platformie Szkoleniowej KSSiP w Module – Baza wiedzy została zamieszczona publikacja książkowa "Karnoprawna ochrona środowiska – zagadnienia wybrane" opracowana w ramach projektu. Autorami publikacji są:
- Krzysztof Gołębiewski - Główny Inspektor Ochrony Środowiska, radca prawny specjalizujący się w prawie ochrony środowiska oraz prawnokarnych aspektach ochrony środowiska. Autor komentarzy i publikacji z zakresu ochrony środowiska;
- Agnieszka Goździk - prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie delegowana do Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej. Koordynator Prokuratury Krajowej z zakresu prawnokarnej ochrony zwierząt;
- Leszek Mering - doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, autor publikacji z tematyki związanej z prawnymi aspektami ochrony środowiska. Specjalista z zakresu prawa karnego;
- Dorota Pyć – dr hab. nauk prawa, prof. UG, kierownik Katedry Prawa Morskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka publikacji z zakresu prawa morskiego.
Publikacje zostały udostępnione w formie e-booków w formatach plików: .pdf oraz .epub. Dodatkowo, egzemplarze drukowane publikacji zostały przekazane uczestnikom projektu oraz wszystkim jednostkom sądów oraz prokuratur na terenie całej Polski.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacą. Baza wiedzy dostępna jest pod następującym linkiem: Baza wiedzy (kssip.gov.pl)
Szanowni Państwo,
zapraszamy na dodatkowe szkolenie "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości" w formie on-line zaplanowane w terminie 30-31 maja 2023 r.
Szkolenie prowadzone będzie za pośrednictwem platformy MS Teams i będzie realizowane są w godzinach:
- pierwszy dzień: 08:15 - 15:15
- drugi dzień: 08:15 - 15:15.
Z uwagi na zbliżający się termin zakończenia realizacji projektu jest to ostatnia szansa do udziału w ww. szkoleniu.
Zapraszamy !
15.03.2023 r.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż zbliża się termin zakończenia realizacji projektu pn. "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości". W związku z powyższym serdecznie zapraszmy do udziału w ostatnich szkoleniach organizowanych w I i II kwartale 2023 r.
Poniżej przedstawiamy aktualny Harmonogram szkoleń.
HARMONOGRAM SZKOLEŃ
w ramach projektu pn. "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości"
L.p. | Termin szkolenia | Sygnatura szkolenia | Forma szkolenia | Miejsce szkolenia |
1 | 20-21.03.2023 r. | OS/C/23 | on-line | - |
2 | 04-05.04.2023 r. | OS/D/23 | on-line | - |
3 | 24-26.04.2023 r. | OS/E/23 | stacjonarne | Warszawa |
4 | 22-24.05.2023 r. | OS/F/23 | stacjonarne | Warszawa |
5 | 14-16.06.2023 r. | OS/G/23 | stacjonarne | Warszawa |
Szkolenia w formie on-line realizowane są w godzinach:
- pierwszy dzień: 08:15 - 15:15
- drugi dzień: 08:15 - 15:15
Szkolenia stacjonarne realizowane są w godzinach:
- pierwszy dzień 13.30 – 18.30
- drugi dzień 8.30 – 16.00
- trzeci dzień 8.00- 13.00
Warunkiem udziału w szkoleniu jest zapoznanie się z Regulaminem szkoleń oraz przesłanie do biura projektu wypełnionego i podpisanego Formularza rekrutacyjnego - dokumenty do pobrania poniżej.
Regulamin
Załącznik nr 1. Formularz zgłoszeniowy
Załącznik nr 2. Wzór Oświadczenia Uczestnika Projektu
9 lutego 2023 r.
W dniach 06-08.02.2023 r. w zabytkowym Pałacu Morskich w Lublinie – siedzibie Ośrodka Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej - odbyło się kolejne już szkolenie pn. „Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości” realizowane w ramach projektu o tym samym tytule, współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020).
Głównym celem projektu jest aktualizacja i podniesienie poziomu specjalistycznej wiedzy prawniczej z obszaru prawa ochrony środowiska wśród kadr wymiaru sprawiedliwości i prokuratury.
Szkolenie przeprowadzili eksperci z zakresu prawa ochrony środowiska, będący wykładowcami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury:
- Pan Krzysztof Gołębiewski - Dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, radca prawny specjalizujący się w prawie ochrony środowiska oraz prawnokarnych aspektach ochrony środowiska. Autor komentarzy i publikacji z zakresu ochrony środowiska;
- Pan Jarosław Moskal – prokurator Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, wieloletni wykładowca krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;
- Pan Rafał Maciaszek – Asystent w Katedrze Genetyki i Ochrony Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalista ds. inwazyjnych gatunków obcych.
W szkoleniu udział wzięli sędziowie, prokuratorzy, asystenci sędziów i prokuratorów z sądów i jednostek prokuratury z całej Polski.
Poza udziałem w samym szkoleniu, jego uczestnicy w czasie wolnym od zajęć mieli okazję odwiedzić m.in. urokliwe zakątki Starego Miasta wpisanego przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii i kryjącego wewnątrz staromiejskich murów zabytki architektury z różnych epok. Jak słusznie w kuluarowych rozmowach wskazywali uczestnicy - 700-letnia historia Lublina oraz położenie w wielokulturowym tyglu, a także wszechobecna zabytkowa architektura, tętniące życiem uliczki i place miasta, muzea, festiwale i wydarzenia kulturalne, to wszystko stanowi o niezwykłym kolorycie miasta.
Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej informuje, iż rekrutacja w ramach realizowanego projektu prowadzona jest w sposób ciągły, zaś zapisy na szkolenia możliwe są za pośrednictwem platformy szkoleniowej e-KSSiP.
20 stycznia 2023 r.
ZMIANA DANYCH DO OSÓB DO KONTAKTU W RAMACH PROJEKTU
W związku ze zmianami kadrowymi uległy zmianie dane do osób do kontaktu w ramach projektu. Poniżej przedstawiamy aktualne dane:
Osoby do kontaktu w ramach projektu:
- Kierownik projektu - Monika Ćwiklińska-Gorczyca
tel. 81 458 37 50
e-mail: [email protected] - Sędzia delegowany do pełnienia obowiązków w KSSiP - Beata Majewska
tel. 81 458 37 68
e-mail: [email protected] - Inspektor ds. organizacji szkoleń – Natalia Pukiś
tel. 81 458 37 62
e-mail: [email protected] - Koordynator merytoryczny ds. procesu dydaktycznego - Mateusz Trzewik
tel. 81 458 37 63
e-mail: [email protected]
HARMONOGRAM SZKOLEŃ PLANOWANYCH W 2023 r.
w ramach projektu pn. "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości"
L.p. | Termin szkolenia | Sygnatura szkolenia | Forma szkolenia | Miejsce szkolenia |
1 | 06-08.02.2023 | OS/A/23 | stacjonarne | Lublin |
2 | 21-22.02.2023 | OS/B/23 | on-line | - |
3 | 20-21.03.2023 r. | OS/C/23 | on-line | - |
4 | 04-05.04.2023 r. | OS/D/23 | on-line | - |
5 | 24-26.04.2023 r. | OS/E/23 | stacjonarne | Warszawa |
6 | 22-24.05.2023 r. | OS/F/23 | stacjonarne | Warszawa |
7 | 14-16.06.2023 r. | OS/G/23 | stacjonarne | Warszawa |
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SZKOLENIACH !
Warunkiem udziału w szkoleniu jest zapoznanie się z Regulaminem szkoleń oraz przesłanie do biura projektu wypełnionego i podpisanego Formularza rekrutacyjnego - dokumenty do pobrania poniżej.
Regulamin
Załącznik nr 1. Formularz zgłoszeniowy
Załącznik nr 2. Wzór Oświadczenia Uczestnika Projektu
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że za zgodą Instytucji Pośredniczącej realizacja projektu pn. "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości" została wydłużona do 30.06.2023 r.
Zapraszamy do rektutacji na nowe terminy szkoleń.
W dniu 20 stycznia 2022 roku, w formule spotkania online na platformie MS Teams, odbyły się warsztaty konsultacyjne, których celem było wypracowanie optymalnego modelu programu szkoleniowego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz sędziowie, prokuratorzy i wykładowcy. Warsztaty prowadził Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły sędzia Adam Czerwiński.
Dyskusję poprzedziły wystąpienia Karoliny Grosickiej – przedstawicielki GDOŚ, która nakreśliła najbardziej istotne problemy ochrony środowiska w Polsce z perspektywy reprezentowanej instytucji oraz Ewy Ścierzyńskiej – prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu delegowanej do Prokuratury Krajowej, która przedstawiła skalę zjawiska przestępczości przeciwko środowisku z punktu widzenia organów ścigania. Ekspert kluczowy dr Rafał Łyżwa – prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zaprezentował obudowę metodyczną niniejszego projektu, w tym propozycje pytań do pre i post – testów.
Dyskusja dotycząca tematyki przestępczości przeciwko środowisku skoncentrowała się głównie na problematyce gospodarki odpadami, w tym nielegalnych składowiskach skutkujących częstymi pożarami, nielegalnym przemieszczaniu odpadów także pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Nadto wskazano trudności przed jakimi stają organy prowadzące postępowania w wymienionych sprawach, w szczególności obejmujące czynności postępowania dowodowego. Poruszono także kwestię współpracy pomiędzy organami prowadzącymi postępowanie przygotowawcze z innymi organami administracji.
Szanowni Państwo,
w czasie modernizacji Platformy szkoleniowej e-KSSiP zapisy na szkolenie możliwe są bezpośrednio u koordynatora organizacyjnego szkolenia - p. Natalii Pukiś ([email protected]) Warunkiem udziału w szkoleniu jest zapoznanie się z Regulaminem szkoleń oraz przesłanie do biura projektu wypełnionego i podpisanego Formularza rekrutacyjnego - dokumenty do pobrania poniżej.
Regulamin
Załącznik nr 1. Formularz zgłoszeniowy
Załącznik nr 2. Wzór Oświadczenia Uczestnika Projektu
Wstępny harmonogram szkoleń realizowanych w ramach projektu: "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości"
Lp. |
Termin |
Miasto |
|
1. |
2022-02-07 |
2022-02-09 |
Lublin |
2. |
2022-02-21 |
2022-02-23 |
Warszawa |
3. |
2022-03-07 |
2022-03-09 |
Warszawa |
4. |
2022-03-28 |
2022-03-30 |
Gdańsk |
5. |
2022-04-11 |
2022-04-13 |
Kraków |
6. |
2022-04-25 |
2022-04-27 |
Warszawa |
7. |
2022-05-09 |
2022-05-11 |
Kraków |
8. |
2022-05-16 |
2022-05-18 |
Gdańsk |
9. |
2022-05-23 |
2022-05-25 |
Warszawa |
10. |
2022-06-06 |
2022-06-08 |
Warszawa |
11. |
2022-06-20 |
2022-06-22 |
Warszawa |
12. |
2022-07-04 |
2022-07-06 |
Warszawa |
13. |
2022-07-11 |
2022-07-13 |
Lublin |
14. |
2022-08-22 |
2022-08-24 |
Lublin |
15. |
2022-08-29 |
2022-08-31 |
Kraków |
16. |
2022-09-12 |
2022-09-14 |
Warszawa |
17. |
2022-09-19 |
2022-09-21 |
Warszawa |
18. |
2022-09-26 |
2022-09-28 |
Gdańsk |
19. |
2022-09-28 |
2022-09-30 |
Gdańsk |
20. |
2022-10-03 |
2022-10-05 |
Warszawa |
21. |
2022-11-14 |
2022-11-16 |
Warszawa |
22. |
2022-11-28 |
2022-11-30 |
Kraków |
23. |
2022-12-12 |
2022-12-14 |
Warszawa |
24. |
2023-02-06 |
2023-02-08 |
Lublin |
Miejsca realizacji szkoleń:
- Lublin - szkolenia Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej, Krakowskie Przedmieście 62, nocleg Hotel Campanile Lubin, ul. Lubomelska 14,
- Warszawa - szkolenia i noclegi hotel Best Western Hotel Felix, ul. Omulewska 24, Warszawa
- Kraków - szkolenia i noclegi hotel Premier Kraków Hotel, ul. Opolska 14a, Kraków,
- Gdańsk - szkolenia i noclegi hotel Amber, ul. Powstańców Warszawskich 45, Gdańsk
Szkolenia realizowane będą w godzinach:
- pierwszy dzień 13.30 – 18.30
- drugi dzień 8.30 – 16.00
- trzeci dzień 8.00- 13.00
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w szkoleniach realizowanych w ramach projektu.
Aktualnie trwa nabór na szkolenia przewidziane w pierwszym kwartale 2022r.
Zapisy na szkolenia możliwe są za pośrednictwem Paltformy szkoleniowej e-KSSiP. Warunkiem udziału w szkoleniu jest zapoznanie się z Regulaminem szkoleń oraz przesłanie do biura projektu wypełnionego i podpisanego Formularza rekrutacyjnego - dokumenty do poprania poniżej.
Regulamin
Załącznik nr 1. Formularz zgłoszeniowy
Załącznik nr 2. Wzór Oświadczenia Uczestnika Projektu
O projekcie
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury realizuje projekt pt. "Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości". Jest on realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Osi Priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji w zakresie działania 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości.
Okres realizacji projektu przypada na: 01.04.2021 – 31.12.2022.
Projekt skierowany jest do: sędziów, asesorów sądowych i asystentów sędziego sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych z terenu całej Polski a także prokuratorów, asesorów prokuratorskich i asystentów prokuratora wszystkich jednostek prokuratury.
Głównym celem projektu jest aktualizacja i podniesienie poziomu specjalistycznej wiedzy prawniczej z obszaru prawa ochrony środowiska osób spośród kadr wymiaru sprawiedliwości i prokuratury (sędziowie, asesorzy sądowi, referendarze sądowi, asystenci sędziów, prokuratorzy, asesorzy prokuratury, asystenci prokuratorów).
Szkolenia zaplanowane w ramach projektu będą realizowane w oparciu o dedykowany kadrom sądownictwa i prokuratury program szkoleniowy.
Szkolenia będą realizowane od lutego 2022 roku.
W ramach projektu dodatkowo opracowane zostaną:
■ szkolenie e-learningowe z obszaru prawa ochrony środowiska, które zostanie zaimplementowane na platformę szkoleniową e-KSSiP
■ publikacja naukowa z zakresu prawa ochrony środowiska, która zostanie rozdystrybuowana do wszystkich sądów i jednostek prokuratur w całej Polsce oraz w formie on-line na platformie e-KSSiP.
Wartość projektu: 1 462 636,80 zł.
Osoby do kontaktu:
Monika Stęplowska
tel. 81 458 37 44
e-mail: [email protected]
Natalia Pukiś
tel. 81 458 37 64
e-mail: [email protected]