Aktualności
Kolejna edycja szkolenia „Rozpoznawanie i reagowanie na krzywdzenie dzieci, w tym dzieci z doświadczeniem uchodźczym”
W dniach 2-3 lipca 2025 roku w Lublinie odbyło się specjalistyczne szkolenie pt. „Rozpoznawanie i reagowanie na krzywdzenie dzieci, w tym dzieci z doświadczeniem uchodźczym”. Szkolenie miało na celu podniesienie kompetencji kadr wymiaru sprawiedliwości w zakresie identyfikacji i skutecznego reagowania na przypadki krzywdzenia najmłodszych. Szkolenie skierowane było do szerokiej grupy odbiorców, w tym sędziów, asesorów i referendarzy sądowych, asystentów sędziego, prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów prokuratora oraz zawodowych kuratorów sądowych i aplikantów kuratorskich. Uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w obszarze psychologicznych aspektów krzywdzenia dzieci, procedur prawnych oraz najlepszych praktyk interwencyjnych. Zajęcia poprowadziła dr Elżbieta Trubiłowicz, certyfikowany psychoterapeuta i psycholog posiadająca bogate doświadczenie w pracy z ofiarami przemocy.
Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmocnienie praw osób pokrzywdzonych” Projekt jest realizowany przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)
Zapraszamy na kolejne szkolenia organizowane w ramach projektu!
Pierwsze szkolenie z cyklu „Gwarancje procesowe dla dzieci w sprawach nieletnich”
W dniach 23–24 czerwca 2025 r. Dział ds. Funduszy Zewnętrznych Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zorganizował w Katowicach, w Hotelu Silesian, pierwszą edycję szkolenia specjalistycznego pt. „Gwarancje procesowe dla dzieci w sprawach nieletnich”.
Dwudniowy program szkoleniowy obejmował analizę regulacji prawnych dotyczących statusu nieletniego w postępowaniu sądowym, w tym m.in. zasad reprezentacji procesowej, obowiązków sądu w zakresie zapewnienia ochrony interesów małoletnich oraz standardów wynikających z Konwencji o prawach dziecka.
Wykłady prowadziły: dr Sylwia Jastrzemska – sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu, specjalizująca się w sprawach nieletnich, oraz Beata Korzeniowska – biegły psycholog sądowy z wieloletnią praktyką w diagnozowaniu nieletnich uczestników postępowań karnych i opiekuńczych.
Część warsztatowa koncentrowała się na praktycznych aspektach przesłuchiwania nieletnich, ocenie ich zdolności do udziału w czynnościach procesowych oraz wypracowywaniu procedur wspierających dobrostan psychiczny dzieci objętych postępowaniem.
W wydarzeniu uczestniczyli sędziowie rodzinni, prokuratorzy, kuratorzy sądowi.
Kolejne edycje szkolenia zaplanowano na III i IV kwartał 2025 roku. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie internetowej KSSiP.
Szkolenia „Małoletni cudzoziemcy w kryzysie psychologicznym a zjawisko handlu ludźmi”
Dział ds. Funduszy Zewnętrznych KSSiP w maju i czerwcu 2025 r. w ośrodku Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębem zorganizował szkolenia „Małoletni cudzoziemcy w kryzysie psychologicznym a zjawisko handlu ludźmi”. W czasie 2 - dniowych szkoleń wykładowcy: prezes „Fundacji La Strada” Irena Dawid – Olczyk oraz psychologowie: Ewa Bartos i Justyna Kaczmarczyk i Magdalena Kral - Zając przekazały uczestnikom niezbędną wiedzę na temat handlu ludźmi, oraz jakie czynniki wpływają na pojawienie się kryzysu psychologicznego u osób małoletnich.
Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem sędziów, asesorów sądowych, referendarzy sądowych, asystentów sędziego, prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów prokuratora, zawodowych kuratorów sądowych, i aplikantów kuratorskich.
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach w/w. szkolenia organizowanych
w poniższych terminach:
Sygnatura data szkolenia
UN10/7/25 27-28 sierpnia 2025
UN10/8/25 27-28 sierpnia 2025
UN10/9/25 3-4 września 2025
Kolejne szkolenia w ramach projektu „Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmocnienie praw osób pokrzywdzonych”
W marcu i kwietniu 2025 r. w odbyły się dwa specjalistyczne szkolenia online pt. „Praca kuratorów sądowych z osobami z doświadczeniem uchodźczym” oraz „Praca kuratorów sądowych z dziećmi uchodźczymi, wchodzącymi w konflikt z prawem”.
Szkolenia miały na celu podniesienie kompetencji kadr wymiaru sprawiedliwości w szczególności kuratorów sądowych w zakresie pracy z dziećmi uchodźczymi wchodzącymi w konflikt z prawem. Oba szkolenia online poprowadziła dr Małgorzata Osińska, psycholog i kurator sądowy pełniąca funkcję kierownika III Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie.
Projekt „Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmocnienie praw osób pokrzywdzonych” Projekt jest realizowany przez Dział Funduszy Zewnętrznych KSSiP przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)
Zapisy na kolejne szkolenia organizowane Dział ds. Funduszy Zewnętrznych odbywają się poprzez platformę eKSSiP. Zapraszamy do zapisów!
Konferencja „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Przyczyny, zapobieganie, reagowanie”
W dniach 5-6 grudnia 2024 r. w Ośrodku Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie odbyła się konferencja pt. „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Przyczyny, zapobieganie, reagowanie”. Planowane wydarzenie, organizowane w partnerstwie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Ministerstwem Sprawiedliwości, stanowić będzie forum wymiany doświadczeń profesjonalistów działających na rzecz pomocy dzieciom na temat prawnych i społecznych wyzwań związanych z przemocą wobec dzieci, ze szczególnym wskazaniem podmiotowości i potrzeby ochrony praw dzieci z doświadczeniem uchodźczym.