Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


2025

CZYM JEST AIAKOS I DO KOGO JEST ADRESOWANY?

Program AIAKOS jest programem wymiany. Jest on adresowany przede wszystkim do aplikantów sędziowskich i prokuratorskich. W programie mogą brać również udział  asesorzy, których staż pracy nie przekracza 2 lat. Program oferuje wyjątkową szansę wymiany poglądów, doświadczeń, oczekiwań, wiedzy a także przyczynia się do budowy wzmacniać wzajemnego zaufania zwiększając świadomość europejskiego wymiaru ich (przyszłej) pracy.

Każdy aplikant może wziąć udział w programie dwukrotnie: raz za granicą, odwiedzając zagraniczną instytucję lub szkołę sądową, i raz w kraju, przyjmując międzynarodowych kolegów w swojej instytucji lub szkole sądowej. Powtórne uczestnictwo nie jest dozwolone.

 

GDZIE ODBYWA SIĘ PROGRAM WYMIANY I Z JAKICH PAŃSTW POCHODZĄ JEGO UCZESTNICY?

W programie mogą wziąć udział osoby z państw członkowskich Unii Europejskiej, a także państw, których instytucje odpowiedzialne za szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości posiadają status obserwatora w Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości i które zgłosiły swój akces do programu.

Program wymiany AIAKOS odbywa się zarówno za granicą (AIAKOS WYJAZDOWY) jak i w Polsce (AIAKOS KRAJOWY). Polscy aplikanci mogą brać udział zarówno w edycji krajowej, jak i zagranicznej. Pomoc przy organizacji edycji krajowej stanowi szansę na poznanie uczestników z zagranicy oraz rozeznanie się w programach AIAKOS organizowanych w innych państwach.

 

KIEDY ODBYWA SIĘ PROGRAM WYMIANY AIAKOS I JAK DŁUGO TRWA?

Program AIAKOS odbywa się 4 razy w roku (2 tygodnie w sesji wiosennej i 2 tygodnie w sesji jesiennej) i trwa 1 tydzień.

W 2025 r.:

AIAKOS WYJAZDOWY 2025:

5-9 maja: 10 miejsc dla uczestników z Polski

19-23 maja: 10 miejsc dla uczestników z Polski

3-7 listopada: 20 miejsc dla uczestników z Polski

17-21 listopada: 30 miejsc dla uczestników z Polski

AIAKOS W POLSCE - 'PRZYJMOWANIE' 2025:

3-7 listopada [Lublin/Kraków]: 30 uczestników przyjeżdżających do Polski

17-21 listopada [Kraków]: 40 uczestników przyjeżdżających do Polski

 

AIAKOS W KRAJU CZY ZA GRANICĄ?

Polscy aplikanci mają prawo do uczestniczenia zarówno w programie krajowym, jak i do wyjazdu zagranicznego - udział w jednym nie wyklucza udziału w drugim. Zarówno Dział Współpracy Międzynarodowej, jak i Europejska Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN) gorąco zachęcają do uczestnictwa zarówno w organizacji wymiany w kraju, jak i udziału w AIAKOS'ie wyjazdowym.

Przede wszystkim:

  • Osoby uczestniczące w wymianie krajowej mają szansę nawiązać znajomości z aplikantami z innych państw UE jeszcze przed wyjazdem, a tym samym poznać osoby, które z dużym prawdopodobieństwem spotkają decydując się na wyjazd do konkretnego państwa - zagraniczni uczestnicy (aplikanci) również biorą udział w wymianie w swoim kraju (wspierają jej organizację), a następnie korzystają z AIAKOS'a wyjazdowego;
  • Uczestnicy wymiany krajowej mają szansę dowiedzieć się bezpośrednio od aplikantów zagranicznych jak wygląda program wymiany w ich państwie, jakie są praktyczne wyzwania w organizacji wyjazdu, etc.

Podczas wymiany krajowej polscy aplikanci przygotowują i prezentują zagranicznym uczestnikom m.in. następujące zagadnienia: dojście do zawodu sędziego i prokuratora w Polsce; system kształcenia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury; organizacja wymiaru sprawiedliwości w Polsce; podstawowe zasady prawa i postępowania cywilnego, karnego czy prawa konstytucyjnego, etc. Podobne prezentacje przygotować muszą polscy aplikanci wyjeżdżający za granicę, gdzie prezentują je podczas programu w danym państwie. Tym samym udział w wymianie krajowej umożliwia wcześniejsze przygotowanie i przećwiczenie stosownych zagadnień i prezentacji.

Zasadnicze różnice w wymianie krajowej i zagranicznej:

  • Poza oczywistą różnicą polegającą na fakcie odbywania wymiany w kraju lub za granicą, podstawowa odmienność polega na innych zasadach rozliczania kosztów uczestnictwa. Uczestnicy programu AIAKOS wyjazdowego otrzymają należne kwoty w dwóch ratach. Pierwsza rata jest uważana za przedpłatę przewidywanych wydatków i będzie odpowiadać 70% przewidywanej kwoty należnej diety. Ostateczny zwrot kosztów nastąpi w ciągu trzech miesięcy od wymiany, pod warunkiem, że wszystkie wymagane dokumenty, zgodnie z art. 7, zostaną otrzymane przez EJTN w wyznaczonym terminie. Ostateczna płatność będzie odpowiadać 30% całkowitej kwoty należnej diety, powiększonej o ewentualne koszty podróży. W przypadku uczestników wymiany krajowej aplikanci nie otrzymują żadnych środków przed wymianą, a końcowe rozliczenie jest oparte o rzeczywiście poniesione przez nich udokumentowane koszty.

 

JAKIE SĄ WARUNKI UCZESTNICTWA?

PRZED PROGRAMEM:

Aplikanci z Polski muszą dokonać zgłoszenia do programu za pośrednictwem PLATFORMY E-KSSIP (linki poniżej):

 

REJESTRACJA AIAKOS WYJAZDOWY:

Sygn.: M3/A/25

5-9 maja 2025 roku

https://ekssip.kssip.gov.pl/course/view.php?id=13604

Sygn.:  M3/B/25

19-23 maja 2025 roku

https://ekssip.kssip.gov.pl/course/view.php?id=13606

REJESTRACJA AIAKOS KRAJOWY (PRZYJMOWANIE):

  • 3-7 listopada
  • 17-21 listopada

 Aplikanci zaakceptowani przez Ośrodek Aplikacji Sędziowskiej, Ośrodek Aplikacji Prokuratorskiej, Dział Współpracy Międzynarodowej oraz EJTN (Europejska Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości) najpóźniej 1 miesiąc przed datą rozpoczęcia programu muszą:

  • Zapoznać się z warunkami finansowymi programu AIAKOS oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.
  • Zaplanować podróż.
  • Dokończyć rejestrację online, korzystając z indywidualnego linku otrzymanego w wiadomości e-mail.

PODCZAS PROGRAMU:

Aplikanci/uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania warunków programu, a więc przede wszystkim do uczestniczenia w zajęciach i szkoleniach zgodnie z harmonogramem programu obowiązującym w danym państwie.

 

PO PROGRAMIE:

Nie później niż do 2 tygodni od aktywności uczestnik musi:

  • Ukończyć procedurę zwrotu kosztów po zakończeniu zajęć na platformie internetowej Programu Wymiany, korzystając z indywidualnego linku otrzymanego w wiadomości e-mail;
  • Wypełnić formularz oceny online;
  • Wypełnić internetowy formularz zestawienia kosztów i przesłać na platformę Programu Wymiany wymagane dokumenty.

DALSZE INFORMACJE NA TEMAT PROGRAMU ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE EUROPEJSKIEJ SIECI SZKOLENIA KADR WYMIARU SPRWIEDLIWOŚCI (EJTN)

https://ejtn.eu/activity/aiakos-programme/

WARUNKI FINANSOWE PROGRAMU:

Poniżej

 

 

W PRZYPADKU PYTAŃ PROSIMY O KONTAKT Z KOORDYNATOREM PROGRAMU:

Sędzia Agnieszka Aurzecka-Abramowicz

a.aurzecka-abramowicz@kssip.gov.pl

 

Data wytworzenia: 
2025-01-20 14:59
Autor treści: 
Rafał
Jędrzejowski
Ostatnia zmiana: 
2025-01-20 15:12
Autor zmiany: 
Rafał
Jędrzejowski