Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Konferencja dla patronów koordynatorów i patronów praktyk aplikantów prokuratorskich

W dniach 18-20 października 2023 r. w Ośrodku Szkoleniowym Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębem odbył się doroczna konferencja szkoleniowa Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej z patronami koordynatorami i patronami praktyk aplikantów aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej. Jej przedmiotem była realizacja procesu kształcenia aplikantów prokuratorskich, obejmującego zajęcia szkoleniowe i praktyki. Oprócz patronów koordynatorów i patronów praktyk wzięli w niej udział także wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, przedstawicieli świata nauki, służb mundurowych – Policji i Służby Więziennej oraz adwokatury, zaangażowani w proces kształcenia na aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej.

Konferencję otworzył Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej prof. dr hab. Czesław Kłak, który wygłosił referat nt. „Model kształcenia na aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej – związek zajęć szkoleniowych i praktyk”, w ramach którego zaprezentował założenia systemu kształcenia łączącego zajęcia szkoleniowe i praktyki w kontekście realizacji celu aplikacji i osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia.

W ramach konferencji – w pierwszym dniu – przedstawiono uwagi o kształceniu praktycznym na aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej z perspektywy prokuratora (prokurator dr Monika Kaszubowicz, Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie, wykładowca KSSiP) oraz o kształceniu praktycznym na aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej z perspektywy sędziego (prof. AKP dr hab. Igor Zgoliński, sędzia Sądu Najwyższego, prorektor ds. nauki Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy, wykładowca KSSiP). Wygłoszono także referat nt.: zmiany programu aplikacji prokuratorskiej oraz aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej – istota i zakres (prokurator dr Rafał Łyżwa, Kierownik Działu Dydaktycznego Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i  Prokuratury) oraz odbyła się debata nt. cele realizacji dydaktyki a kształcenie praktyczne, której moderatorami byli prokurator dr Rafał Łyżwa i prokurator Michał Dziekański, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

W drugim dniu konferencji szczegółowo omówiono wybrane regulacje prawne, istotne w toku sprawowania patronatu przez patronów koordynatorów (prokurator Michał Dziekański) oraz model relacji patronaplikant w kontekście realizacji zajęć szkoleniowych na aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej (prokurator dr Rafał Łyżwa). Następnie szczegółowej analizie poddano m.in.: prawa i obowiązki patrona koordynatora, patrona praktyk i aplikanta, metodykę sprawowania patronatu nad aplikantami podczas odbywania praktyk w prokuraturach, kryteria oceny aplikanta i zasady sporządzania opinii przez patrona praktyk, kryteria wyboru kandydatów na patronów praktyk, współpracę patronów koordynatorów z patronami praktyk, sprawowanie patronatu nad aplikantami w świetle dotychczasowych doświadczeń patronów koordynatorów i patronów praktyk a także omówiono ankiety patronów koordynatorów, ankiety patronów praktyk i ankiety aplikantów (prokurator Beata Michalczyk-Gościniak, patron koordynator, wykładowca KSSiP) oraz efektywność kształcenia w KSSiP w świetle wyników egzaminu prokuratorskiego przeprowadzonego w 2022 i 2023 roku (prokurator Michał Dziekański).

W trzecim dniu konferencji dr Magdalena Najda (psycholog, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury i w Wyższej Szkole Administracji im. St. Staszica w Białymstoku), przeprowadziła zajęcia nt.: „Komunikacja jako warunek skutecznej relacji edukacyjnej na linii aplikant – patron koordynator – patron praktyk”,  „Relacja mistrz-uczeń a rola patronów koordynatorów i patronów praktyk w transmisji etosu pracy prokuratora” oraz „Patron koordynator
i patron praktyk jako model społeczny i świadomy dydaktyk”.

 

prokurator dr Piotr Kosmaty

Rzecznik Prasowy KSSiP

 

Data publikacji: 
2023-10-24 08:34
Data wytworzenia: 
2023-10-24 08:30
Autor treści: 
Piotr
Woicki
Ostatnia zmiana: 
2023-11-03 08:07
Autor zmiany: 
Anna
Tabin