Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Ogólnopolska konferencja komorników sądowych

W dniu 20 lutego 2023 r. w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie odbyła się konferencja pn. „Prawno-psychologiczne oraz techniczne aspekty ochrony komorników sądowych i kancelarii komorniczych”, zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ośrodkiem Naukowo-Szkoleniowym przy Krajowej Radzie Komorniczej.

Gości uroczystości przywitał w imienia Dyrektora Krajowej Szkoły – sędzia Robert Pelewicz Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej. W konferencji udział wzięli Dyrektor Departament Prawa Gospodarczego w Ministerstwie Sprawiedliwości - sędzia dr Rafał Reiwer oraz Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie – sędzia Rafał Dzyr. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele izb komorniczych z całej Polski.

Konferencja została zorganizowana ze względu na tragiczne wydarzenia, jakie w ostatnim czasie dotknęły środowisko komorników sądowych, w tym cały wymiar sprawiedliwości, w związku z tragiczną śmiercią św. pamięci pani komornik Ewy Kochańskiej. Konferencja miała na celu podjęcie poważnej dyskusji zmierzającej do uzyskania odpowiedzi na pytana: Jak zapobiegać agresji i jej skutkom? Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? W jaki sposób w praktyce poprawić bezpieczeństwo komorników sądowych?

Dla osiągnięcia celu szkolenia, do udziału w konferencji zaproszeni zostali obok teoretyków, także praktycy oraz wybitni eksperci z dziedziny psychologii społecznej i rozwiązywania sytuacji kryzysowych, negocjatorzy a także specjaliści ds. bezpieczeństwa, którzy omówili istniejące systemy zabezpieczeń technicznych, urządzeń elektronicznych i mechanicznych,  wykorzystywanych aktualnie w celu ochrony obiektów, które mogą znaleźć  zastosowane również w kancelariach komorniczych.

Konferencja składała się z trzech bloków tematycznych. Pierwszy dotyczył statusu prawnego komornika sądowego, podczas którego prelegentami byli Pani Henryka Bednorz-Godyń - komornik sądowy, Przewodnicząca Rady Izby Komorniczej w Krakowie oraz prof. dr hab. Andrzej Marciniak z Uniwersytetu Łódzkiego, Przewodniczący Rady Naukowej Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego przy Krajowej Radzie Komorniczej. Druga cześć konferencji odbyła się w formie warsztatów nt. psychologicznych aspektów zapobiegania agresji, podczas których uczestnicy w małych grupach podjęli bardzo ważny temat jakim jest agresja wobec funkcjonariusza publicznego jakim jest komornik. Choć z agresywnymi zachowaniami, o różnym charakterze, komornicy w swojej pracy spotykają się niestety od bardzo dawna, to nigdy wcześniej komornik nie zginął podczas pełnienia swojej służby. Trzeci panel obejmował tematykę ochrony kancelarii komorniczej systemem zabezpieczeń technicznych w tym urządzenia elektroniczne i mechaniczne oraz ochrona fizyczna stała i doraźna.

Ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości padły zapewnienia, że niezależnie od współorganizacji tego spotkania, podejmowane będą nadal wszelkie możliwe działania, by zdarzenia związane z agresją wobec komorników sądowych nie miały w przyszłości miejsca.

Biuro Dyrektora

Dział Organizacyjny

 

na zdjęciu widać salę wykładową aule i uczestników konferencji siedzących na zdjęciu widać salę wykładową i siedzących uczestników szkolenia, którzy słuchają wykładuna zdjęciu widać 2 mężczyzn siedzących na sali wykładowej podczas konferencjina zdjęciu widać 5 osób, 2 osoby siedzą przy stole obok soi mężczyzna który przemawia o uczestników szkolenia a w pierwszym rzędzie na Sali siedzi 2 mężczyzn

 

Data publikacji: 
2023-02-22 14:17
Data wytworzenia: 
2023-02-22 14:00
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński