Wizyta studyjna prezesów sądów z Kosova i Chorwacji w ramach Programu Wymiany EJTN 2022
W dniach 7-10 listopada 2022 roku Dział Współpracy Międzynarodowej KSSiP gościł prezesów zagranicznych sądów: Panią Shpresę Emrę z Sądu w Prizren w Kosovie oraz Panią Sanję Gasparovič z Sądu Rejonowego w Čakovcu w Chorwacji na kilkudniowym stażu realizowanym w ramach Programu Wymiany Prezesów Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). W ramach stażu zagraniczni gości poznali ścieżkę dojścia do zawodu sędziego i prokuratora oraz strukturę organizacyjną sądów powszechnych i sądów administracyjnych w Polsce.
Ponadto, zagraniczna delegacja prezesów gościła z wizytą w Sądzie Okręgowym w Lublinie na spotkaniu z prezesami: sędzią Krzysztofem Niezgodą, Prezesem Sądu Okręgowego w Lublinie, oraz wiceprezesami: sędzią Dorotą Wierzejską i sędzią Wiesławą Stelmaszczuk-Tarachą. W toku spotkania goście zapoznali się z pracę sądu, jego wewnętrzną organizacją, omówiono zasady systemu losowego przydziału spraw oraz poruszono najważniejsze wyzwania organizacyjne w codziennej pracy prezesów sądów. W trakcie wizyty w sądzie okręgowym prezesi spotkali się również z Panem Dariuszem Bartoszcze, Dyrektorem Sądu Okręgowego w Lublinie, który przybliżył administracyjne obowiązki i wyzwania w zarządzaniu jednostką sądu powszechnego.
W kolejnym dniu stażu prezesi gościli z wizytą w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, gdzie sędzia Marta Laskowska-Pietrzak, Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, przedstawiła min: rys historyczny sądownictwa administracyjnego w Polsce, specyfikę sądów administracyjnych oraz nakreśliła zasady związane z prowadzeniem postępowań administracyjnych. Na zakończenie programu wizyty goście zwiedzili siedzibę e-sądu w Lublinie, gdzie dzięki uprzejmości sędziego Marcina Protasiewicza, Przewodniczącego VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, poznali reguły Elektronicznego Postępowania Upominawczego.
Program Wymiany Prezesów i/lub Prokuratorów pełniących funkcje kierownicze realizowany jest co roku w ramach członkostwa KSSiP w strukturach EJTN. Program dedykowany jest dla kadry kierowniczej sądów i prokuratury i ma na celu wymianę doświadczeń w zakresie metod zarządzania i aspektów rozwoju jednostki, organizacji pracy sądów, w tym przydziału spraw, zarządzania zmianą, zarządzania kapitałem ludzkim, zarządzania finansami i planowania budżetu. Kluczowym tematem wymiany stażowej dla kadry kierowniczej jest poznanie zasad współpracy z instytucjami partnerskimi, relacje z mediami oraz kształcenie kompetencji miękkich w podległych kadrach w celu identyfikacji napięć w procesie zarządzania oraz w relacjach interpersonalnych. Staże dla prezesów i prokuratorów pełniących funkcje kierownicze trwają od 3 do 5 dni roboczych.
Anna Natorska-Michrowska,
Krajowy Koordynator ds. Programu Wymiany EJTN w Dziale Współpracy Międzynarodowej KSSiP.