Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Uroczysta inauguracja roku akademickiego

W dniu 3 października 2022 r. w  Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego, rozpoczynając 202. rok jego działalności. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele świata nauki, jak również służb mundurowych. W uroczystości wzięli udział Zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – sędzia Robert Pelewicz oraz prokurator Prokuratury Krajowej dr hab. prof. UP Czesław Kłak.

Seminarium Duchowne w Sandomierzu powołał do istnienia biskup Prosper Burzyński w 1820 r. Obecnie mieści się ono w historycznych budynkach po klasztorze benedyktynek. Formacja seminaryjna prowadzona jest na czterech płaszczyznach: intelektualnej, duchowej, ludzkiej i duszpasterskiej.

Wykład inauguracyjny nt: „Tajemnica duszpasterska w świetle prawa polskiego” wygłosił Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej dr hab. prof. UP Czesław Kłak. W swoim wystąpieniu prelegent odniósł się do przepisów prawa polskiego, które w procesie sądowym dotyczą tajemnicy spowiedzi i zakazują przesłuchania duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi, wskazując jednocześnie że zarówno kodeks postępowania karnego, jak i kodeks postępowania cywilnego nie posługują się pojęciem tajemnicy duszpasterskiej, co oznacza, że nie przewidują zakazu dowodowego przesłuchania duchownego na okolicznością nią objęte, z wyjątkiem spowiedzi. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi (art. 261 § 2 k.p.c.), podczas gdy w procesie karnym jest do tego bezwzględnie zobowiązany (art. 178 pkt 2 k.p.k.), co oznacza że ani jego wola lub wola spowiadanego (penitenta) nie może uchylić wskazanego zakazu. Zdaniem prelegenta istnieją podstawy do przyjęcia, że opieka duszpasterska, której przejawem jest m.in. rozmowa duszpasterska, powinni być objęte zakazem dowodowym, za czym przemawia m.in. konstytucyjna wolność sumienia i religii (art. 53 ust. 1 i 2 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r.).

prokurator dr Piotr Kosmaty

Zastępca Rzecznika Prasowego KSSiP

 

Data publikacji: 
2022-10-05 09:07
Data wytworzenia: 
2022-10-05 08:15
Autor treści: 
Rafał
Jędrzejowski
Ostatnia zmiana: 
2022-10-05 09:13
Autor zmiany: 
Rafał
Jędrzejowski