Udział przedstawiciela Krajowej Szkoły dr Katarzyny Lenczowskiej - Soboń w warsztatach pt.: „Zwalczanie przestępczości narkotykowej prowadzonej przy wykorzystaniu Internetu oraz podmiotów gospodarczych oferujących usługi kurierskie”.
Udział przedstawiciela Krajowej Szkoły dr Katarzyny Lenczowskiej - Soboń w warsztatach pt.: „Zwalczanie przestępczości narkotykowej prowadzonej przy wykorzystaniu Internetu oraz podmiotów gospodarczych oferujących usługi kurierskie”.
W dniach 8-11 marca 2022 r. w Szkole Policji w Pile odbyły się warsztaty dotyczące zwalczania przestępczości narkotykowej prowadzonej przy wykorzystaniu Internetu oraz podmiotów gospodarczych oferujących usługi kurierskie. Organizatorem szkolenia był Wydział Przestępczości Narkotykowej Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Do udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli Prokuratury Krajowej prokuratur regionalnych i okręgowych, Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Stołecznej Policji komend wojewódzkich Policji, Krajowej Administracji Skarbowej, oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Warsztaty zostały podzielone na następujące bloki tematyczne:
- „Taktyka prowadzonych czynności dochodzeniowo – śledczych w sprawach przeciwko przestępczości narkotykowej przy wykorzystaniu możliwość jakie oferuje Internet oraz podmioty świadczące usług kurierskie. Osobowe źródło dowodowe”.
- „Kryptowaluty jako przedmiot poręczenia i zabezpieczenia majątkowego oraz wykorzystanie analizy kryminalnej transferów kryptowalutowych w postepowaniu przygotowawczym”.
- „Śledztwo finansowe w oparciu o portfel ekonomiczny”.
- „Procesowe i pozaprocesowe wykorzystanie materiału dowodowego uzyskanego od osobowego źródła dowodowego w postaci podejrzanego korzystającego z dobrodziejstwa art. 60 kk”.
- „Analiza przepływów finansowych z wykorzystaniem programu BIG DATA”.
Konstrukcja programu warsztatów, została podzielona w taki sposób, aby uczestnicy mieli możliwość analizy prowadzonego postępowania przygotowawczego dotyczącego handlu narkotykami zarówno z punktu widzenia funkcjonariuszy Policji prowadzących: czynności operacyjne i czynności dochodzeniowo – śledcze jak i nadzorującego postępowanie prokuratora. Omówiono zasady i problemy związane z gromadzeniem materiału dowodowego.
Ponadto dokonano analizy funkcjonowania „małego” i „dużego” świadka koronnego.
a także możliwości skorzystania z dobrodziejstwa art. 60 kk przy pracy z osobowym źródłem dowodowym.
Kolejnym zagadnieniem wiążącym się z problematyką przestępczości narkotykowej, były kwestie związane z korzystaniem przez sprawców w rozliczeniach za zakup - kryptowalut Przedstawiono zasady funkcjonowania rynku kryptowalut, czynności służbowe organów związane z tym rynkiem, oraz problematykę kryptowalut jako przedmiotu poręczenia i zabezpieczenia majątkowego. Poruszono nadto kwestie wiążące się z problematyką kryptowalut oraz zagadnienia związane z DARKNET. Ta tematyka była przedmiotem odrębnych zajęć warsztatowych. Zaakcentowano związaną z przestępczością narkotykową kwestię uzyskanie przez sprawców korzyści majątkowych i prania pieniędzy. W związku z tym organizatorzy przewidzieli warsztaty dotyczące zasad prowadzenia śledztwa finansowego, także prowadzenia śledztwa w oparciu o portfel ekonomiczny na których zaprezentowali narzędzia pomocne przy ujawnianiu i ustalaniu składników majątkowych należących do osób odpowiedzialnych za wprowadzenie do obrotu narkotyków.
Warsztaty pokazały, że dzisiejszy obraz przestępczości narkotykowej jest skomplikowany i wieloaspektowy, a jej zwalczanie wymaga współdziałania instytucjonalnego podmiotów ochrony prawa. Szkolenie miało zwłaszcza charakter praktyczny, tj. jego uczestnicy mieli podzielić się między sobą konkretną wiedzą i doświadczeniami, którą będzie można wykorzystać w dalszej pracy procesowej i dochodzeniowo-śledczej.
Autorem treści jest:
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
prokurator dr Katarzyna Lenczowska - Soboń