Seminarium "Applying EU Anti-Discrimination Law", 21-23.11.2022 Trewir
|
Informacja o projekcie (szczegółowe programy szkoleń jesiennych w 2022 roku zostaną zamieszczone w terminie późniejszym):
https://era-comm.eu/eu-anti-discrimination-law/
Rejestracja na ww. szkolenia będzie możliwa za pośrednictwem platformy szkoleniowej po ponownym jej uruchomieniu od dnia 1 lutego 2022 r.
Zakres merytoryczny szkolenia
Objective
This series of seminars deals with the EU anti-discrimination Directives 2000/78 and 2000/43 (covering discrimination on the grounds of race, age, disability, religion and sexual orientation).
Key topics
- Overview of the EU legislation on equal treatment and its relationship with the EU Charter, the European Convention and United Nations human rights treaties
- Definition of key concepts (direct discrimination, indirect discrimination, harassment)
- Burden of proof and access to evidence
- Remedies and sanctions
- Different protected grounds, with special attention to the case law of the Court of Justice of the European Union.
Who should attend?
Judges, prosecutors.
Participation is particularly advisable for labour judges.
Financial conditions
ERA can reimburse participants up to 450 EUR of travel costs and we will directly cover 2 nights accommodation.
Please note that the programme of the event in Trier includes a visit to the CJEU in Luxembourg!
All events in 2022 are currently planned as face-to-face seminars. But please note that it might become necessary to amend the current plan if we are confronted with a worsening pandemic situation and related restrictions that will make it impossible to offer face-to-face seminars. Therefore, please let me remind you that you or the parti**nts should not book any travel before receiving the final confirmation that the seminar will take place. We will make our best efforts to give such final confirmation as early as possible to guarantee enough time in advance for the parti**nts to plan accordingly. Should it indeed become impossible to run an event face-to-face, we will implement it as an online seminar and stick to the below mentioned respective seminar date.
Warunki uczestnictwa
Udział w szkleniu jest bezpłatny.
- Dokonanie w terminie rekrutacji zapisu na listę oczekujących na szkolenie na Platformie Szkoleniowej Krajowej Szkoły (podczas zapisu konieczne będzie przedstawienie w systemie motywacji).
- Przypominamy o konieczności uzyskanie zgody przełożonego na udział w szkoleniu z wyjątkiem sytuacji określonej w art. 82 a § 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 23 z późn. zm.), w tej sytuacji kandydat zobowiązany jest poinformować przełożonego.
- KSSiP rekomenduje listę polskich kandydatów na ww. szkolenia międzynarodowe. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu uczestników do udziału w seminarium zostanie podjęta przez organizatora. Wpisanie się na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych uprzejmie prosimy o kontakt z administratorem systemu:
https://ekssip.kssip.gov.pl/mod/page/view.php?id=18725&forceview=1
Koordynacja organizacyjna z ramienia KSSiP:
Olga Binert-Mielko, główny specjalista ds. współpracy międzynarodowej
Uwaga!
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym prosimy o śledzenie bieżącej korespondencji oraz komunikatów na platformie szkoleniowej z uwagi na możliwość odwołania, przełożenia terminu lub zmiany formatu szkolenia. Informacje o zmianach będą zamieszczane na platformie szkoleniowej oraz przesyłane zakwalifikowanym na szkolenie uczestnikom drogą mailową.