Nabór na międzynarodowe szkolenie M22/D/21 (z tłumaczeniem na język polski) "Jak przeprowadzić transgraniczne procedury w sprawach dotyczących uprowadzenia dziecka? Nowe zagadnienia w przekształconym rozporządzeniu Bruksela IIa"
Dział Współpracy Międzynarodowej KSSiP uprzejmie informuje, że realizuje współfinansowany przez UE projekt szkoleniowy z zakresu prawa rodzinnego w ujęciu postępowań transgranicznych, koordynowany przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA). Celem projektu jest przyczynienie się do skutecznego i spójnego stosowania prawa rodzinnego UE - poprzez szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości w zakresie jego kluczowych instrumentów. W ramach projektu zorganizowane zostaną szkolenia koncentrujące się na trzech głównych tematach unijnych sporów transgranicznych dotyczących prawa rodzinnego z udziałem dzieci – tj. władzy rodzicielskiej, tzw. uprowadzeń rodzicielskich oraz kwestii alimentacyjnych. Z każdej tematyki zorganizowany zostanie cykl trzech wydarzeń - webinarium wprowadzające, szkolenie na poziomie zaawansowanym oraz konferencja podsumowująca.
Podczas wszystkich wydarzeń zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne na język polski.
Więcej informacji o projekcie znaleźć można na dedykowanej mu stronie internetowej, na razie dostępnej tylko w angielskiej wersji językowej (wersja polska dostępna będzie w późniejszym terminie).
UWAGA: zachęcamy osoby zainteresowane powyższą tematyką do udziału w webinarium i/lub szkoleniu oraz konferencji. Uprzedni udział w webinarium i/lub szkoleniu będzie brany pod uwagę na korzyść kandydata podczas selekcji uczestników konferencji z danej tematyki.
Szkolenie |
Jak przeprowadzić transgraniczne procedury w sprawach dotyczących uprowadzenia dziecka? Nowe zagadnienia w przekształconym rozporządzeniu Bruksela IIa (“How to handle cross-border child abduction procedures? Novelties brought by the he recast Brussels IIa Regulation”) |
Data szkolenia: |
13-14 października 2021r. |
Miejsce szkolenia: |
Szkolenie w formule hybrydowej (online + tradycyjny format), Luksemburg |
Grupa docelowa: |
sędziowie cywilni i rodzinni (w miarę wolnych miejsc – referendarze i asystenci zajmujący się sprawami z zakresu tematyki szkolenia) |
Język roboczy: |
angielski – z tłumaczeniem na języki polski, francuski i rumuński |
Sygnatura: |
M22/D/21 |
Liczba miejsc |
20 |
Informacje o szkoleniu: |
|
Platforma Szkoleniowa |
|
Zakończenie rekrutacji |
9 września 2021r. UWAGA: po zakończeniu rekrutacji przez KSSiP konieczna będzie dodatkowa rejestracji poprzez stronę internetową projektu (formularz w języku polskim) |
Opis szkolenia:
Podczas seminarium zostanie przeprowadzona wnikliwa analiza wysoce specjalistycznych aspektów spraw związanych z uprowadzeniem dziecka w UE. Szkolenie poprowadzą wybitni praktycy zajmujący się kluczowymi nowymi zagadnieniami wprowadzonymi przez przekształcone rozporządzenie Bruksela IIa, które będzie obowiązywać od 1 sierpnia 2022 r. W trakcie szkolenia nacisk zostanie położony na kwestie takie, jak: jurysdykcja, zniesienie procedury exequatur, zharmonizowane zasady wykonywania orzeczeń, podejmowanie decyzji nakazujących powrót. Przedmiotowe orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zostanie szczegółowo omówione w kontekście spraw dotyczących uprowadzenia dziecka wewnątrz UE z odniesieniem do prawa do rzetelnego procesu sądowego oraz prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Założono, że uczestnicy szkolenia posiadają ogólną znajomość prawa UE i międzynarodowego prawa rodzinnego.
W trakcie zajęć zostaną podjęte szczególne wysiłki zmierzające do połączenia podejścia teoretycznego z osiągnięciem wyników nauczania zorientowanych na praktykę dzięki ankietom, dyskusjom w podgrupach i sesji warsztatowej.
Warunki uczestnictwa |
Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie w terminie rekrutacji zapisu na listę oczekujących (lub rezerwową) na szkolenie na Platformie Szkoleniowej Krajowej Szkoły (podczas zapisu konieczne będzie przedstawienie motywacji w języku roboczym szkolenia);
Przypominamy o konieczności uzyskanie zgody przełożonego na udział w szkoleniu z wyjątkiem sytuacji określonej w art. 82 a § 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 23 z późn. zm.), w tej sytuacji kandydat zobowiązany jest poinformować przełożonego.
Proces selekcji uczestników na szkolenie odbędzie się zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nr 170/2016 z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie ustalenia procedury i kryteriów naboru na międzynarodowe wydarzenia szkoleniowe Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Wpisanie się na listę oczekujących/rezerwową nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
Zakwalifikowani uczestnicy otrzymają mailowe potwierdzenie wraz z informacją o sposobie rejestracji poprzez stronę internetową projektu w terminie 2 dni od zakończenia rekrutacji. W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych uprzejmie prosimy o kontakt z administratorem systemu pod adresem: [email protected] lub pod numerem tel. 81 458 37 62.
W przypadku udziału w szkoleniu w formule tradycyjnej w Luksemburgu koordynator EIPA – na podstawie danych przekazanych w formularzu rejestracyjnym online oraz po ewentualnych uzgodnieniach z poszczególnymi uczestnikami - zorganizuje i opłaci z budżetu projektu podróż oraz pobyt uczestników. Prosimy w związku z tym o niedokonywanie samodzielnie żadnych rezerwacji związanych ze szkoleniem. Organizator nie pokrywa kosztów ubezpieczenia.