Egzamin prokuratorski 2019 – część pisemna
W dniach 10-11 października 2019 r. w Tauron Arena w Krakowie odbyła się część pisemna egzaminu prokuratorskiego, organizowanego już po raz siódmy przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Do egzaminu przystąpiło 107 osób, w tym 98 aplikantów aplikacji prokuratorskiej, a także 9 asystentów prokuratora. Zdających powitał Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prokurator Ryszard Tłuczkiewicz, życząc wszystkim zdającym satysfakcjonujących wyników.
Egzamin przeprowadziła powołana przez Ministra Sprawiedliwości komisja egzaminacyjna złożona z dziesięciu prokuratorów pod przewodnictwem prokurator Beaty Sobieraj- Skoniecznej Zastępcy Dyrektora Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zapewniła obsługę administracyjno-biurową i techniczną egzaminu.
W pierwszym dniu części pisemnej egzaminu zdający sporządzali apelację prokuratora od wyroku sądu rejonowego.
W drugim dniu części pisemnej egzaminu zdający sporządzali sprzeciw od decyzji starosty powiatowego w sprawie rejestracji pojazdu. Drugie zadanie polegało na sporządzeniu wniosku prokuratora o całkowite ubezwłasnowolnienie.
Każda część egzaminu pisemnego trwała 6 godzin.
Warunkiem zdania egzaminu prokuratorskiego jest uzyskanie co najmniej 60 % możliwych do zdobycia punktów zarówno z części pisemnej, jak i części ustnej egzaminu, lecz nie mniej niż 50% z każdej dziedziny w części ustnej egzaminu. Do części ustnej egzaminu nie może zostać dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał mniej niż 30% możliwych do zdobycia punktów.
Wyniki części pisemnej egzaminu prokuratorskiego oraz lista osób dopuszczonych do części ustnej egzaminu zostaną opublikowane w dniu 9 listopada 2019 r. na stronie internetowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Część ustna egzaminu prokuratorskiego rozpocznie się 13 listopada 2019 r.
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury