AIAKOS 2019 - aplikanci z 5 krajów Europy z wizytą w Krajowej Szkole
W dniach 20-24 maja 2019 r. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury gościła aplikantów sędziowskich i prokuratorskich z 5 krajów Unii Europejskiej w ramach programu wymiany AIAKOS, realizowanego przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). W tegorocznej wiosennej edycji, która była organizowana po raz pierwszy w Ośrodku Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie uczestniczyło ponad 20 aplikantów reprezentujących 5 państw Unii Europejskiej: Niemcy, Holandię, Włochy, Grecję oraz Polskę.
W trakcie wymiany aplikanci zapoznawali się z praktycznymi aspektami wykonywania w Polsce zawodu sędziego i prokuratora, m.in. uczestnicząc w rozprawach sądowych. Ponadto aplikanci mieli okazję odwiedzić Zakład Karny w Opolu Lubelskim, Państwowe Muzeum na Majdanku, E-sąd oraz Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Program AIAKOS jest realizowany w ramach Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (European Judicial Training Network). Jego adresatami są aplikanci sędziowscy i prokuratorscy, a także nowo mianowani sędziowie i prokuratorzy z państw Unii Europejskiej. Podczas kilkudniowego stażu grupowego jego uczestnicy goszczą w danym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Celem programu jest rozwój międzynarodowej współpracy sądowej między przyszłymi sędziami i prokuratorami państw członkowskich Unii Europejskiej, budowa wzajemnego wsparcia i zaufania w uznawaniu decyzji europejskiego wymiaru sprawiedliwości, wzmocnienie europejskiej kultury sądownictwa, a także poznawanie dobrych praktyk i podnoszenie kwalifikacji w zastosowaniu instrumentów prawnych Unii Europejskiej. Istotne jest również podnoszenie przez uczestników programu umiejętności językowych w zakresie swobodnego porozumiewania się w językach obcych.
W 2019 r. w ramach programu AIAKOS Krajowa Szkoła gościć będzie w sumie 60 aplikantów (młodych sędziów i prokuratorów oraz referendarzy i asystentów) z innych państw Unii Europejskiej i tylu też aplikantów zostanie przez Krajową Szkołę wysłanych do innych państw członkowskich UE.
Biuro Dyrektora
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury