Spotkanie koordynacyjne w ramach projektu „Jus Lingua”
W dniach 25-27 września 2018 r. w siedzibie Hiszpańskiego Ośrodka Studiów Prawniczych w Madrycie odbyło się drugie spotkanie koordynacyjne w ramach projektu „Jus Lingua”, w którym Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury bierze udział w charakterze partnera. Projekt koordynowany jest przez Francuską Krajową Szkołą Sędziowsko-Prokuratorską (École nationale de la magistrature - ENM). Partnerami projektu są również Hiszpański Ośrodek Studiów Prawniczych (Centro De Estudios Jurídicos) i Holenderskie Centrum Szkolenia i Studiów Wymiaru Sprawiedliwości (Stichting Studiecentrum Rechtspleging – SSR).
W spotkaniu udział wzięli koordynatorzy oraz eksperci prawnicy i lingwiści z instytucji uczestniczących w realizacji projektu. Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury reprezentował Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej- prokurator Rafał Nozdryn-Płotnicki oraz Kierownik Działu Badań i Analiz - sędzia dr Paweł Zdanikowski. W trakcie spotkania dokonano m.in. podsumowania dotychczasowych prac nad projektem oraz zaprezentowano narzędzia, które będą służyły organizacji wirtualnych klas. Przedyskutowano również dalsze działania planowane w toku realizacji projektu ,,Jus Lingua”.
Projekt „Jus Lingua” przewiduje organizację w 2019 r. serii szkoleń e-learningowych połączonych z wirtualnymi klasami, które będą miały na celu podniesienie wiedzy na temat systemów sądowniczych w państwach członkowskich partnerów projektu oraz angielskiej terminologii prawniczej. Udział w szkoleniach ma służyć również przygotowaniu sędziów i prokuratorów do uczestnictwa w programach wymiany oraz innych międzynarodowych wydarzeniach szkoleniowych w państwach członkowskich partnerów projektu, tj. we Francji, Hiszpanii, Holandii i Polsce.
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury