Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Metody prawnicze w interpretacji prawa waspólnotowego i krajowego (perspektywa po Traktacie Lizbońskim)

Uwaga!

Ostatnie miejsca na szkolenie ”Metody prawnicze w interpretacji prawa waspólnotowego i krajowego (perspektywa po Traktacie Lizbońskim)” 19-21 września 2011r. w Warszawie.

Szkolenie finansowane ze środków unijnych POKL

Szczegółowe informacje o szkoleniu:
Szkolenie POKL
Data szkolenia: 19 września 2011 - 21 września 2011
poniedziałek - środa
Miejsce szkolenia: Hotel Ibis Stare Miasto, Warszawa
Grupa docelowa: Sędziowie cywilni, Sędziowie cywilni i gospodarczy, Sędziowie gospodarczy
Temat szkolenia: „Metody prawnicze w interpretacji prawa wspólnotowego i krajowego (perspektywa po Traktacie Lizbońskim)”

Miejsce szkolenia: Hotel Ibis Stare Miasto, Warszawa ul. Muranowska 2

Termin szkolenia: 19-21 września 2011r.

Grupa docelowa: szkolenia skierowane głównie do sędziów orzekających w sprawach gospodarczych i w sprawach cywilnych

Ilość osób: szkolenie dla 27 osób podzielonych na 2 grupy

Cel zajęć:
Celem zajęć ma być zwiększenie kompetencji sędziów w zakresie stosowania metod prawniczych w stosowaniu prawa unijnego oraz takiego prawa krajowego, w odniesieniu do którego wykładnia musi uwzględniać element unijny. Stąd na zajęciach poruszone są przede wszystkim trzy grupy problemów:
(a) wykładnia prawa unijnego przez krajowych sędziów – zasady oraz posiłkowa rola miękkiego prawa;
(b) wykładnia prawa krajowego z uwzględnieniem kwestii jego genezy od prawa unijnego (w zakresie aktów unijnych prawidłowo wykonanych na gruncie krajowym);
(c) wykładnia tzw. przyjazna prawu unijnemu prawa krajowego (tj. z uwzględnieniem prawa unijnego w przypadku nieprawidłowo wykonanych lub niewykonanych na gruncie krajowym aktów prawa unijnego).

Realizacja celów szkolenia wiąże się z przekazaniem jego adresatom odpowiedniej (uwzględniającej kluczowe i nowsze orzecznictwo TS) wiedzy, wypracowanie (w formie zajęć angażujących sędziów do dyskusji problemowych oraz warsztatów) podstawowych umiejętności aplikacyjnych oraz wskazania metodologii wypracowania w tym zakresie pożądanych nawyków.

W ramach zajęć, ich uczestnicy zaznajomią się z przykładami metodologii analizy stosowanej przez Trybunał Sprawiedliwości oraz argumentacji prawniczej przez tę instytucję stosowaną. Stąd zajęcia kładą znaczny nacisk na orzecznictwo TS.

Zajęcia mają także na celu zaznajomienie uczestników z podstawowymi narzędziami technicznymi i procedurami wspomagającymi pracę sędziów w zakresie, w jakim wymaga ona zastosowania prawa wspólnotowego (unijnego).

Zajęcia mają charakter zaawansowany – tzn. wymagają od czestników posiadania podstawowej wiedzy w zakresie sądowego stosowania prawa unijnego.


 

 

Data publikacji: 
2013-08-09 15:03
Data wytworzenia: 
2013-08-09 15:03
Ostatnia zmiana: 
2013-11-13 18:55
Autor zmiany: 
Katarzyna
Krysiak