Szkolenia Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej
Fundacja Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej zaprasza zainteresowanych sędziów, prokuratorów, asesorów sędziowskich i asesorów prokuratorskich oraz specjalistów terapii uzależnień do udziału w szkoleniach w zakresie stosowania znowelizowanych przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Każde szkolenie trwa 2,5 dnia i jest bezpłatne, zaś wszelkie koszty, łącznie z wyżywieniem i zakwaterowaniem będą pokryte przez Fundację w ramach dofinansowania przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Organizatorzy nie pokrywają jedynie kosztu transportu do miejsca szkolenia.
Celem głównym szkoleń jest podniesienie poziomu wiedzy uczestników z zakresu stosowania i wykonania wybranych przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Upowszechnienie przepisów Ustawy ma na celu wypracowanie standardów współpracy pomiędzy specjalistami terapii uzależnień wpisanymi do ewidencji, a przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. W ocenie Fundacji, zbieranie informacji na temat używania przez oskarżonego substancji psychoaktywnych w połączeniu z mechanizmami dostarczonymi przez znowelizowane przepisy Ustawy ma wygenerować normy postępowania możliwe do zastosowania w konkretnych sprawach realizujące postulat niesienia pomocy – oferty terapeutycznej/profilaktycznej/edukacyjnej/leczniczej przed reakcją prawno-karną.
Szkolenie będzie podzielone na dwa bloki tematyczne. Obydwa bloki będą składać się z części teoretycznej oraz części warsztatowej. Pierwszy blok tematyczny dotyczy zagadnień związanych z terapią uzależnień w kontekście obowiązujących przepisów prawa, roli terapeuty i oddziaływań pomocowych wobec podejrzanego/oskarżonego/podsądnego w procesie prawno-karnym. Drugi blok tematyczny będzie skupiał się na zagadnieniach prawnych w zakresie omówienia specyfiki przestępstw narkotykowych oraz możliwości zastosowania alternatywnych do karania schematów postępowania przez organy procesowe.
Zgłoszenia organizatorzy proszą przesyłać na adres [email protected].
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury