Rekrutacja na staże długoterminowe dla sędziów i prokuratorów w 2017 roku w ramach Programu Wymiany EJTN
Program Wymiany długoterminowej dla sędziów i prokuratorów
Dział Współpracy Międzynarodowej KSSIP uprzejmie informuje, iż Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Europejską Siecią Kształcenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN) otwiera nabór na kolejną edycję programu wymian długoterminowych dla sędziów i prokuratorów (EJTN Exchange Programme).
W 2017 roku przeznaczono dla polskich sędziów i prokuratorów następującą liczbę miejsc na stażach odbywających się w wybranych instytucjach europejskiego wymiaru sprawiedliwości w ramach Programu Wymiany EJTN:
- 1 miejsce na 12-miesięcznym stażu w Europejskim Trybunale Praw Człowieka
w Strasburgu – syg. M3/A/17;
Wymagania:
- Staż adresowany do sędziego lub prokuratora ze stażem pracy w zawodzie sędziego / prokuratora nie krócej jak 7 lat i nie dłużej jak 10 lat;
- Bardzo dobra znajomość języka francuskiego lub języka angielskiego – na poziomie C1 – poświadczona certyfikatem międzynarodowym;
- Termin stażu: staż odbywa się w terminie od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2018 roku w jednym z wydziałów Trybunału.
- 1 miejsce na 10-miesięczny staż w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej
w Luksemburgu – syg. M3/B/17;
Wymagania:
- Staż adresowany do sędziego lub prokuratora z co najmniej 1-rocznym stażem pracy w zawodzie sędziego lub prokuratora.
- Bardzo dobra znajomość języka francuskiego na poziomie C1 wymagana do aktywnej współpracy i zaangażowania stażysty w gromadzenie dokumentacji procesowej oraz pracy przy sporządzaniu decyzji prawnych – znajomość języka francuskiego poświadczona certyfikatem międzynarodowym;
- Znajomość innego języka z państw członkowskich Unii Europejskiej jest również pożądana.
- Termin stażu: staż odbywa się w terminie od 1 września 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku.
- 1 miejsce na 3-miesięczny staż w siedzibie EUROJUST w Hadze – syg. M3/C/17;
Wymagania:
- Staż adresowany do prokuratora lub sędziego (preferowani będą sędziowie orzekający w sprawach karnych) z co najmniej 3-letnim doświadczeniem zawodowym w zakresie międzynarodowej współpracy w sprawach karnych ze szczególnym uwzględnieniem sporządzania i realizacji wniosków o pomoc prawną.
- Bardzo dobra znajomość języka angielskiego na poziomie C1.
- Termin stażu: staż trwa 3 miesiące i jest realizowany w terminie między marcem a grudniem 2017 roku w zależności od ustaleń między zakwalifikowanym kandydatem a polskim wydziałem Eurojust-u w Hadze.
Szczegółowe zasady organizacyjne stażów długoterminowych realizowanych ww. instytucjach w ramach Programu Wymiany EJTN w 2017 roku:
W języku angielskim: http://www.ejtn.eu/PageFiles/4607/Requirements_LT.pdf
W języku francuskim: http://www.ejtn.eu/PageFiles/4607/Requirements_LT_FR.pdf
Pierwszy etap rekrutacji na powyższe miejsca odbywa się w listopadzie 2016 roku tylko i wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy internetowej EJTN i platformy szkoleniowej Krajowej Szkoły. Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie uprzejmie prosimy o rejestrację do Programu Wymiany EJTN 2017 postępując zgodnie z przyjętą procedurą rejestracji:
- Wpis na listę oczekujących na platformie szkoleniowej KSSiP na wybrany staż.
- W celu zapisania się na listę oczekujących należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiP www.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy z którą należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta
i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej. - Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
- W celu zapisania się na wybrany staż po zalogowaniu się na platformę w sekcji „Kategorie kursów” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia międzynarodowe”, gdzie został zamieszczony przedmiotowy staż.
- W celu rejestracji na staż należy zapisać się na listę oczekujących.
- Rejestracja na platformie EJTN zgodnie ze wskazówkami EJTN (adres internetowy do pobrania z Platformy szkoleniowej KSSiP). Rejestracja na platformie EJTN jest możliwa bez wprowadzania kodu referencyjnego (Reference code). W przypadku kandydatów z Polski ten kod nie jest wymagany.
Termin składania zgłoszeń upływa 30 listopada 2016 roku.
Pozostałe warunki uczestnictwa w stażach długoterminowych:
- Do zgłoszenia podczas rejestracji elektronicznej na platformie EJTN w miejscu “Document Submission / Add documents” należy dołączyć kopię certyfikatu językowego lub kopię dokumentu zdanego egzaminu państwowego z języka obcego w formie zeskanowanej JPG, PDF. W przypadku braku wyżej wymienionego dokumentu potwierdzającego znajomość języka obcego KSSiP zastrzega sobie prawo weryfikacji znajomości zadeklarowanego poziomu języka obcego.
- Kandydaci ubiegający się o udział w długoterminowym stażu zobowiązani są do uzyskania przed przystąpieniem do rekrutacji pisemnej zgody przełożonego (Prezesa Sądu lub Prokuratora) na udział w długoterminowym stażu realizowanym we wskazanym terminie 2017 i 2018 roku w zależności od wybranego stażu – skan elektroniczny dołączony do zgłoszenia.
- CV w języku polskim i w wybranym języku obcym (angielskim lub francuskim) – skany lub pliki Word dołączone do dokumentacji podczas rejestracji.
Rekrutacja na międzynarodowe staże długoterminowe odbędzie się zgodnie z zasadami określonymi w Zarządzeniu Dyrektora Krajowej Szkoły nr 170/2016 z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie ustalenia procedury i kryteriów naboru na międzynarodowe wydarzenia szkoleniowe Krajowej Szkoły Sądownictwa Prokuratury (zarządzenie dostępne jest pod adresem: https://www.kssip.gov.pl/node/4016) - prosimy o uważne zapoznanie się z jego treścią.
Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu uczestników do udziału w stażach długoterminowych zostanie podjęta przez instytucje przyjmujące stażystów w porozumieniu z Sekretariatem Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN) w oparciu o listę zarekomendowanych przez KSSiP kandydatów, uprzednio zarejestrowanych na platformie .
Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Platformy Szkoleniowej KSSiP, zgłoszenie się do udziału w międzynarodowym stażu długoterminowym jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia przez użytkownika Platformy Szkoleniowej, że uzyskał on zgodę przełożonego na udział w przedmiotowym szkoleniu czy stażu zagranicznym.
Zasady organizacyjne:
Staż długoterminowy z założenia jest bezkosztowy dla polskiego sądu czy prokuratury i powinien być realizowany w ramach bezkosztowej delegacji służbowej.
Uczestnik stażu zobowiązany jest do zorganizowania podróży oraz organizacji miejsca zamieszkania na czas odbywania stażu za granicą we własnym zakresie. Organizatorzy rekomendują uczestnikom organizację ubezpieczenia NWW oraz pobranie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na czas pobytu na wymianie stażowej poza granicami Polski oraz wskazanie w momencie rejestracji stażu po zakwalifikowaniu rachunku bankowego w walucie EURO niezbędnego do przelewów diet.
KSSiP nie pokrywa kosztów ubezpieczenia uczestników szkolenia i nie partycypuje
w kosztach stażu.
Zasady finansowania:
Udział w programie z zasady jest bezpłatny dla uczestnika. Europejska Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN) wypłaca na czas odbywania stażu diety dzienne w kwocie 120 EURO na pokrycie kosztów podróży międzynarodowej, kosztów dojazdów lokalnych, kosztów zakwaterowania i wyżywienia zgodnie z przyjęta polityką finansowania staży długoterminowych, tj. nie krótszych niż 3 miesiące.
Przed rozpoczęciem stażu uczestnik otrzymuje w drodze przelewu bankowego równowartość dwumiesięcznych diet skalkulowanych na okres trwania pierwszych 2 miesięcy stażu. Z tej puli uczestnik opłaca koszty podróży międzynarodowej, koszty dojazdów lokalnych, zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas trwania stażu. Kolejne przelewy będą realizowane przez EJTN w regularnych miesięcznych odstępach. Szczegółowe zasady finansowania i zwrotu kosztów są określone w załączniku Corporate Financial Policy for the activities implemented by EJTN w punktach: 11.2. oraz 14. Po zakończeniu stażu uczestnik otrzymuje transze należnych diet pod warunkiem przesłania do EJTN wymaganych dokumentów rozliczeniowych (wykaz ww. dokumentów w załączniku).
Bliższych informacji na temat rekrutacji udziela:
Anna Natorska-Michrowska
Specjalista
Dział Współpracy Międzynarodowej
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury
ul. Krakowskie Przedmieście 62, 20-076 Lublin
e-mail: [email protected]