Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Wywiad z Dyrektorem Krajowej Szkoły dr hab. Małgorzatą Manowską dla Dziennika Gazety Prawnej

- O Krajowej Szkole przeważają opinie pozytywne. Prezesi sądów zabiegają wręcz o naszych aplikantów, chcąc aby to w ich sądach odbywali oni praktyki. To najlepszy dowód na jakość kształcenia w Krajowej Szkole. - powiedziała Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dr hab. Małgorzatą Manowską w wywiadzie pt. „ Egzamin na aplikację ogólną można udoskonalić” udzielonym Dziennikowi Gazecie Prawnej, który ukazał się w dniu 9 listopada 2016 r.

 

Dyrektor Krajowej Szkoły dr hab. Małgorzata Manowska odniosła się również do opinii dotyczących przebiegu tegorocznego konkursu na aplikację ogólną organizowanego przez Krajową Szkołę, a w szczególności do skali trudności pytań testowych. Jak podkreśliła: -  Test jest szykowany przez niezależny zespół, który jest powoływany przez Ministra Sprawiedliwości i Krajowa Szkoła nie ma wpływu na to, jaki będzie jego poziom. Tak więc ataki dotyczące tego aspektu konkursu kierowane wobec Krajowej Szkoły są absolutnie nieuzasadnione. Jestem jednak pewna, że żadne tego typu głosy nie doprowadzą w przyszłości do obniżenia skali trudności testu. Na to nie ma szans. A to dlatego, że zarówno Ministrowi Sprawiedliwości, jak i Krajowej Szkole zależy na tym, żeby do szkoły dostawali się naprawdę najlepsi kandydaci. To mają być przecież przyszli sędziowie i prokuratorzy. Ten test nie może więc być łatwy. W tym roku 218 osobom udało się ten test przejść. A to dowód na to, że do testu można się przygotować i go zdać.

 

Dr hab. Małgorzata Manowska mówiła również o modelu i poziomie szkolenia aplikantów Krajowej Szkoły w kontekście opinii o teoretycznym jego charakterze: - Osoby te mówią, że lepsza była dawna aplikacja, kiedy aplikant był cały czas przy patronie i było to takie szkolenie na zasadzie mistrz – uczeń. Wskazują, że dzięki temu bliskiemu kontaktowi z aplikantem patron mógł oceniać jego postawę, cechy charakteru. Tymczasem obecnie też tak jest! Przecież aplikanci są w Krajowej Szkole jedynie pięć dni w miesiącu, a pozostały czas są przy swoich patronach (w sądach lub prokuraturach), którzy oceniają ich postawę  i cechy charakteru. Zmieniło się to, że szkolenie quasi – teoretyczne odbywa się nie w sądach tylko jest scentralizowane. I to jest bardzo dobre rozwiązanie. Podnosi ono poziom kształcenia i wpływa na jego ujednolicenie. To jest zresztą standard w wielu krajach europejskich. Mamy obecnie bardzo dobrze dobrany zespół wykładowców, w zdecydowanej większości sędziów i prokuratorów różnych szczebli, którzy regularnie są poddawani ankiecie walidacyjnej. Ocen dokonują sami aplikanci i to też gwarantuje najwyższy poziom nauczania (…) Aplikanci uczestniczą w zajęciach w kilkunastoosobowych grupach. Są one prowadzone przy wykorzystaniu różnych metod dydaktycznych, takich jak: case method (analiza orzecznictwa), warsztaty (praca na aktach spraw sądowych i prokuratorskich), analiza i rozwiązywanie kazusów, symulacja rozpraw. To jest nauka rozwiązywania problemów. Idziemy przez daną sprawę od początku do końca i wskazujemy, jakie są w niej błędy, czy trafne decyzje. Aplikanci prokuratorscy, ale chcę to rozszerzyć również na aplikantów sędziowskich, mają zajęcia w szkole policji w Katowicach. Tam uczestniczą w symulacjach sytuacji wymagających interwencji.  Chodzi o to, żeby przyszli sędziowie i prokuratorzy wiedzieli, jak działa policja, jakie napięcie temu towarzyszy i na własnej skórze odczuli atmosferę takich zdarzeń. Oni przecież będą później wnosić akty oskarżenia czy też orzekać w tych sprawach. To jest szkolenie ze wszech miar praktyczne.

 

Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odpowiadała również na pytania dotyczące szkoleń dla sędziów i prokuratorów, a także planów w tym zakresie na przyszły rok, w których główny nacisk położony jest na szkolenia dotyczące szeroko pojętego prawa gospodarczego i tzw. kompetencji miękkich.

 

Całość wywiadu z dr hab. Małgorzatą Manowską pt. „Egzamin na aplikację ogólną można udoskonalić” można przeczytać na portalu internetowym GazetaPrawna.pl

http://www.prawnik.pl/wiadomosci/aplikanci-i-studenci/artykuly/991261,malgorzata-manowska-egzamin-na-aplikacje-ogolna-mozna-udoskonalic.html

 

Mateusz Martyniuk

Rzecznik Prasowy

Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Data publikacji: 
2016-11-09 10:20
Data wytworzenia: 
2016-11-09 10:15
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński
Ostatnia zmiana: 
2016-11-10 21:22
Autor zmiany: 
Bartosz
Kuźma