Program wymiany dla sędziów i prokuratorów – EJTN Exchange Program 2016
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury od maja 2007 roku jest partnerem Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (European Judicial Training Network – EJTN). EJTN zrzesza instytucje odpowiedzialne za szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości na obszarze Unii Europejskiej.
Jednym z projektów realizowanych przez EJTN przy współpracy z partnerami krajowymi jest program wymiany stażowej (Exchange Program), który adresowany jest do sędziów i prokuratorów. Staże odbywają się w krajach członkowskich UE, których jednostki szkoleniowe wymiaru sprawiedliwości zrzeszone są w sieci EJTN oraz w Norwegii.
Zgodnie z wytycznymi EJTN uczestnicy dwutygodniowego stażu zagranicznego przez pierwszy tydzień stażu przebywają na tzw. wymianie grupowej w Warszawie pod opieką krajowego koordynatora Programu Wymiany EJTN. Podczas trwania drugiego tygodnia stażu w Polsce uczestnicy kierowani są do sądów i prokuratur w różnych regionach Polski, gdzie przebywają pod opieką polskiego sędziego/prokuratora, biegle posługującego się językiem angielskim i/lub językiem narodowym stażysty w sądzie lub prokuraturze, stanowiącym miejsce zatrudnienia opiekuna.
Założeniem organizatorów wymiany jest przydzielanie na czas trwania drugiego tygodnia stażu funkcji opiekuna uczestnika zagranicznego w pierwszej kolejności sędziom/prokuratorom zakwalifikowanym przez EJTN na staże zagraniczne w innych państwach członkowskich UE w ramach Programu Wymiany EJTN. Dzięki przyjętej zasadzie wzajemności stażyści mają możliwość lepszego zapoznania się ze sposobem funkcjonowania polskiego sądu i prokuratury, włącznie z możliwością uczestniczenia w rozprawach.
W 2016 roku Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury uczestniczy w tym programie już po raz dziesiąty. W bieżącym roku Dział Współpracy Międzynarodowej KSSiP zorganizował cztery edycje wymian grupowych, w których wzięło udział łącznie 66 sędziów
i prokuratorów. Na indywidualną wymianę stażową zarejestrowało się 2 sędziów: z Niemiec w terminie sierpniowym i z Hiszpanii w terminie listopadowym.
Poszczególne edycje wymian grupowych odbyły się w następujących terminach:
- Pierwsza edycja w terminie od 9 do 20 maja 2016 roku.
- Druga edycja w terminie od 6 do 17 czerwca 2016 roku.
- Trzecia edycja w terminie od 5 do 16 września 2016 roku.
- Czwarta edycja w terminie od 17 do 28 października 2016 roku.
Pierwsza edycja wymiany dla sędziów i prokuratorów państw członkowskich UE Pierwsza edycja wymiany odbyła się w terminie od 9 do 20 maja 2016 roku. W programie wzięło udział dwóch sędziów z Rumunii. Pierwszy tydzień stażu realizowany był w Warszawie pod opieką polskich sędziów, asystentów sędziego i referendarzy sądowych z jednostek sądów powszechnych okręgu warszawskiego: w Sądzie Apelacyjnym, w Sądzie Okręgowym, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Praga-Południe, Sądzie Rejonowym w Piasecznie. Drugi tydzień stażu realizowany był na terenie Krakowa pod opieką dwóch sędziów z Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy.
Druga edycja wymiany dla sędziów i prokuratorów państw członkowskich UE
W dniach 6-17 czerwca 2016 r. odbyła się druga edycja dwutygodniowej wymiany dla sędziów i prokuratorów z państw członkowskich Unii Europejskiej organizowana w ramach „Programu Wymiany EJTN”. Uczestniczyło w niej 12 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a mianowicie: 1 prokurator z Belgii, 1 sędzia śledczy z Francji, 3 sędziów z Niemiec, 1 sędzia z Portugalii, 2 sędziów i 1 prokurator
z Rumunii, 1 sędzia ze Słowenii oraz 1 sędzia i 1 prokurator z Hiszpanii.
W pierwszym tygodniu stażu odbywającego się w Warszawie w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 roku w programie uwzględniono spotkania w wybranych instytucjach polskiego wymiaru sprawiedliwości i prokuratury, a mianowicie m.in.: wykłady
w Prokuraturze Krajowej w Warszawie, wizytę studyjną w Areszcie Śledczym Warszawa Służewiec, spotkanie z członkami Krajowej Rady Sądownictwa: Panem Sędzią Krzysztofem Wojtaszko, Wiceprzewodniczącym KRS, Panem Sędzią Andrzejem Adamczukiem, Panem Sędzią Sławomirem Pałką oraz Panem Sędzią Grzegorzem Borkowskim, Szefem Biura KRS.
Ponadto uczestnicy wymiany wzięli udział w prezentacji pracy Biura Współpracy Międzynarodowej Policji w Komendzie Głównej Policji, prezentacji pracy zespołu ds. międzynarodowych kontaktów archiwalnych IPN w Biurze Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Grupa zagranicznych stażystów uczestniczyła również w wizycie studyjnej w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieście
w Warszawie oraz miała możliwość zwiedzania pod opieką wykwalifikowanego przewodnika budynku Parlamentu RP w Warszawie. Po raz pierwszy w historii realizacji wymian grupowych uczestnicy tegorocznej czerwcowej edycji wymiany zostali zaproszeni na prezentację pracy Biura Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
W drugim tygodniu stażu w dniach między 13 a 17 czerwca 2016 roku uczestnicy wymiany mieli okazję zapoznania się z praktycznym wykonywaniem zawodu sędziego
i prokuratora w poszczególnych jednostkach sądów i prokuratur w Białymstoku i w Poznaniu.
W dniach 22 sierpnia – 2 września 2016 roku został zrealizowany w trybie indywidualnym staż dla sędzi z Niemiec. Opieki nad zagranicznym stażystą podjęła się Pani Joanna Belzerowska, sędzia z Sądu Rejonowego w Chojnicach. Dwutygodniowy staż realizowany był na terenie okręgu gdańskiego ze wsparciem Sądu Rejonowego w Bytowie, Sądu Rejonowego w Człuchowie, Prokuratury Rejonowej w Chojnicach, Sądu Okręgowego w Słupsku, Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
Trzecia edycja wymiany dla sędziów i prokuratorów z państw członkowskich UE.
W okresie od 5 do 16 września 2016 roku realizowana była trzecia edycja wymiany grupowej sędziów i prokuratorów. W ww. wymianie stażowej uczestniczyło 25 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości z poszczególnych państw członkowskich: 1 prokurator z Belgii, 1 sędzia z Danii, 1 sędzia z Finlandii, 7 sędziów i 2 prokuratorów z Niemiec, 1 sędzia i 1 prokurator z Włoch, 1 sędzia z Portugalii, 1 sędzia z Litwy, 2 prokuratorów i 1 sędzia z Rumunii, 2 prokuratorów i 2 sędziów z Hiszpanii, 2 sędziów z Wielkiej Brytanii. Pierwszy tydzień wymiany odbył się tradycyjnie na terenie Warszawy, gdzie tym razem uczestnicy oprócz udziału w wykładach prezentujących organizację i zasady funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości uczestniczyli również w licznych wizytach studyjnych. Tym razem grupa została zaproszona na spotkanie z przedstawicielami Prokuratury Krajowej: Panią Prokurator Anną Wdowiarz-Pelc, Panią Prokurator Moniką Kołodziej, Panem Prokuratorem Piotrem Kołodziejem z Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej, Panią Prokurator Małgorzatą Kozłowską z Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji oraz z Panem Bogdanem Karpiem z Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej. Stażyści uczestniczyli również w spotkaniu
z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa: z Panem Sędzią Dariuszem Zawistowskim, Przewodniczącym KRS, z Panem Sędzią Waldemarem Żurkiem, Rzecznikiem Prasowym KRS. W trakcie trzeciej edycji wymiany grupa zagranicznych gości uczestniczyła również
w spotkaniu z członkiem Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Panią dr hab. Małgorzatą Wąsek-Wiaderek. Stałym punktem programu wymiany grupowej stała się wizyta w Areszcie Śledczym Warszawa-Służewiec oraz w Biurze Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, jak również wizyta w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy – Śródmieście oraz zwiedzanie budynku Parlamentu RP.
Podczas drugiego tygodnia uczestnicy przebywali na stażu w poszczególnych jednostkach sądów i prokuratur w Białymstoku, Łodzi, Tarnowie i Gdańsku.
Czwarta edycja wymiany sędziów i prokuratorów z państw członkowskich UE
W okresie od 17 do 28 października 2016 roku realizowana była czwarta edycja wymiany grupowej sędziów i prokuratorów. W ww. wymianie stażowej uczestniczyło 27 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości z poszczególnych państw członkowskich: 1 sędzia z Estonii, 3 sędziów i 2 prokuratorów z Holandii, 2 prokuratorów i 1 sędzia z Hiszpanii, 1 sędzia z Francji, 7 sędziów i 1 prokurator z Niemiec, 1 sędzia z Łotwy, 1 sędzia z Portugalii, 1 sędzia z Rumunii, 1 sędzia ze Słowenii, 1 sędzia z Węgier, 2 sędziów i 2 prokuratorów z Włoch. Pierwszy tydzień wymiany odbył się na terenie Warszawy, gdzie uczestnicy stażu wzięli udział w licznych wizytach studyjnych w poszczególnych instytucjach wymiaru sprawiedliwości. Podczas drugiego tygodnia zagraniczni goście przebywali na stażu w jednostkach sądów i prokuratur w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Legnicy, Poznaniu, Tarnowie, Trzebnicy i we Wrocławiu.
Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku będzie realizowany dwutygodniowy staż indywidulany dla sędzi z Hiszpanii. Opieki nad stażystą podjęła się Pani Prokurator Inga Jasińska z Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Zachód.
Dział Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury składa serdeczne podziękowania wszystkim przedstawicielom ww. instytucji zaangażowanym w realizację poszczególnych wizyt i punktów programu wymiany dla sędziów i prokuratorów. Ponadto składamy podziękowania wszystkim opiekunom międzynarodowych stażystów, tj. sędziom i prokuratorom z poszczególnych jednostek na terenie Polski, którzy podjęli się organizacji wymiany podczas drugiego tygodnia stażu w celu szczegółowej prezentacji obowiązków i zakresu pracy polskich sędziów i prokuratorów. Tym samym składamy serdeczne podziękowania dla Prezesów Sądów i Prokuratorów nadzorujących prace opiekunów zagranicznych stażystów – za otwartość i przychylność w realizacji wizyt studyjnych na terenie podległych im jednostek.