„Stosowanie i wykonywanie środka zabezpieczającego o charakterze izolacyjnym” K3/A/16 - 4-6 kwietnia 2016r.- KSSiP Lublin, dla apelacji: BIAŁOSTOCKIEJ, LUBELSKIEJ, ŁÓDZKIEJ, RZESZOWSKIEJ I WARSZAWSKIEJ.
Wykładowcy:
Dr Ryszard Wardeński
Doktor nauk medycznych, specjalista psychiatra. W latach 1980-1990 adiunkt w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Obecnie Dyrektor Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej i Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Sekretarz Komisji Psychiatrycznej ds. Środków Zabezpieczających przy Ministrze Zdrowia. Wykładowca psychiatrii sądowej na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Biegły z listy Sądu Okręgowego w Płocku i we Włocławku. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
SSA dr Krzysztof Eichstaedt
dr nauk prawnych, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, członek kolegium redakcyjnego "Medical Science Technology" oraz "Basic & Clinical Psychiatry", autor i współautor licznych publikacji z zakresu prawa karnego procesowego i materialnego, a także z pogranicza prawa i psychiatrii, w tym Komentarza do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz Metodyki pracy biegłego psychiatry, psychologa oraz seksuologa w sprawach karnych, nieletnich oraz wykroczeń, a nadto dużego wydania Komentarza do kodeksu postępowania karnego.
Dr hab. Piotr Gałecki, prof. UM w Łodzi
Dr hab., prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog. Autor i współautor ponad 250 publikacji naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych oraz współautor wielu pozycji książkowych, w tym publikacji i pozycji książkowych z tzw. pogranicza prawa i psychiatrii.
Tematyka szkolenia
- Środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym w nowym katalogu środków zabezpieczających.
- Przesłanki zastosowania środka zabezpieczającego o charakterze izolacyjnym.
- Problematyka dowodu z opinii biegłych, przesłanki zarządzenia obserwacji psychiatrycznej, ocena opinii co do stanu zdrowia psychicznego, obrona obligatoryjna.
- Tryb postępowania w przedmiocie zastosowania środka zabezpieczającego o charakterze izolacyjnym, przebieg posiedzenia i rozprawy, wysłuchanie biegłych. Udział sprawcy niepoczytalnego i jego obrońcy; udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny.
- Dalsze stosowanie i uchylenie stosowania środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym.
- Orzekanie o innych środkach zabezpieczających na wypadek uchyleniu środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym.
- Ponowne orzeczenie środka zabezpieczającego o charakterze izolacyjnym.
- Przestępstwo z art. 244b k.k.
- Stan zdrowia psychicznego podejrzanego (oskarżonego) a medyczne podstawy stosowania środków zabezpieczających.
- Rodzaje schorzeń, ich charakterystyka.
- Psychiatryczna ocena prawdopodobieństwa popełnienia czynu o znacznej społecznej szkodliwości oraz stanu zdrowia w trakcie stosowania środka, w tym w kontekście braku podstaw do dalszego stosowania środka.
- Ocena udziału w postępowaniu lub prowadzenia obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny.
- Psychologiczna ocena stanu zdrowia podejrzanego (oskarżonego) w kontekście stosowania środka zabezpieczającego o charakterze izolacyjnym.
- Problematyka wykonywania środka zabezpieczającego względem sprawcy skazanego na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, karę 25 lat pozbawienia wolności lub karę dożywotniego pozbawienia wolności za określone przestępstwo popełnione w związku z zaburzeniem preferencji seksualnych.
- Rola Komisji Psychiatrycznej ds. Środków Zabezpieczających w wykonywaniu, zmianie i uchyleniu środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym.
Szczegółowy program szkolenia dostępny jest dla osób zapisanych na szkolenie.
Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Platformy Szkoleniowej KSSiP, zgłoszenie się do udziału w szkoleniu jest równoznaczne z posiadaniem przez użytkownika Platformy Szkoleniowej
uprzedniej zgody przełożonego na udział w szkoleniu.
Informujemy, że automatyczny zapis na szkolenie dostępny jest wyłącznie dla osób, które uzupełniły dane o miejscu zatrudnienia i wykonywanym zawodzie w swoim profilu.
SZKOLENIE DLA SĘDZIÓW I ASESORÓW SĄDOWYCH ORZEKAJĄCYCH W WYDZIAŁACH KARNYCH, PROKURATORÓW ORAZ ASESORÓW PROKURATURY
Z OBSZARÓW APELACJI BIAŁOSTOCKIEJ, LUBELSKIEJ, ŁÓDZKIEJ, RZESZOWSKIEJ I WARSZAWSKIEJ.
O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.