Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


II MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „MIEJSCE ZDARZENIA”



   13 marca 2014 roku odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Miejsce Zdarzenia”, współorganizowana przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji oraz Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne.


   Tematem przewodnim tegorocznej konferencji - adresowanej między innymi do teoretyków i praktyków kryminalistyki, naukowców, przedstawicieli sądownictwa i prokuratury, a także kadry kierowniczej policji i techników kryminalistyki - była rola służb zaangażowanych w prowadzenie oględzin i wykonywanie czynności dochodzeniowo – śledczych. Natomiast jej głównym celem było podsumowanie i omówienie obecnego stanu wiedzy na temat badania miejsca zdarzenia w Polsce i za granicą oraz umożliwienie wymiany doświadczeń i wypracowania wspólnych standardów w tym zakresie.
   Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji mł. insp. dr Waldemar Krawczyk, a słowa powitania skierował do jej uczestników Prof. zw. dr hab. dr h.c.  Brunon Hołyst, który następnie moderował pierwszą część tego wydarzenia. W tej właśnie części, rozwiązania systemowe badania miejsca zdarzenia w swoich krajach, a w szczególności zagadnienia dotyczące przygotowywania techników kryminalistyki do bardziej efektywnego wykonywania czynności na miejscu zdarzenia i organizacji badań kryminalistycznych prezentowali kolejno : Genrikas Nedveckis z Litewskiego Policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego, Pavel Kolar z Czeskiego Instytutu Kryminalistyki w Pradze i dr Ondrej Laciak z Policyjnego Instytutu Kryminalistyki w Bratysławie. Z kolei Dyrektor CLKP  mł. insp. dr Waldemar Krawczyk przedstawił ocenę stanu kryminalistyki w Polsce, zwracając szczególną uwagę na zagadnienia dotyczące pracy techników kryminalistyki oraz zasady funkcjonowania policyjnych laboratoriów kryminalistycznych. Natomiast  dr Mieczysław Goc omówił podstawowe aspekty działalności Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, które reprezentował. Druga część konferencji, której moderatorem był Genrikas Nedveckis, poświęcona była zagadnieniom dotyczącym ekspertyz kryminalistycznych. W tej części mianowicie dr Peter Bilous z Uniwersytetu w Waszyngtonie przedstawił prezentację dotyczącą analizy śladów DNA ( śladów krwawych ) z miejsc pożarów, dr Kamil Januszkiewicz z CLKP omówił kwestie związane z rekonstrukcją przebiegu zdarzenia na podstawie wyglądu śladów krwawych, odnosząc się przy tym do realizowanego projektu badawczo rozwojowego finansowanego przez NCBiR, zaś Pete Gagliardi z Forensic Technology zajął się problematyką poprawy skuteczności rozwiązywania spraw o przestępstwa popełnione z użyciem broni palnej.
   Przewodniczenie trzeciej i zarazem ostatniej części konferencji przejął
Prof. dr. hab. Tadeusz Tomaszewski. Część tą rozpoczęło wystąpienie prokuratora Jana Wojtasika, reprezentującego Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, który przedstawił prelekcję na temat : „Prokurator na miejscu zdarzenia – podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych”. Następnie, wykład poświęcony badaniom poligraficznym jako alternatywnej metodzie ujawniania śladów zdarzenia, wygłosili dr Piotr Herbowski z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej  oraz Dominika Słapczyńska z CLKP.
   W kolejnych wystąpieniach : Paweł Szypowski z firmy Enigma – omówił systemy informatyczne wspomagające procesy identyfikacji śledczej, dr Waldemar Krawczyk – rolę biegłego w oględzinach nielegalnych laboratoriów narkotykowych, a Marcin Szydełko z firmy Siltec – niektóre zagadnienia dotyczące cyfrowych dowodów rzeczowych, a w szczególności zbieranie i zabezpieczanie zdjęć cyfrowych przy pomocy radiotelefonów TETRA.
   Jako ostatni na konferencji wystąpili : Krzysztof Biskup z CLKP, Krzysztof Szczurowski z Politechniki Warszawskiej oraz Tomasz Sadowski z firmy TOMSAD, którzy omówili realizowany przez reprezentowane przez nich podmioty projekt badawczo rozwojowy finansowany przez NCBiR „Pozyskiwanie do celów procesowych informacji zakodowanych w podzespołach elektronicznych pojazdów
i maszyn roboczych”.
   Po krótkiej dyskusji, Prof. dr. hab. Tadeusz Tomaszewski i Dyrektor CLKP mł. insp. dr Waldemar Krawczyk dokonali podsumowania konferencji i ogłosili jej zakończenie.
   Nadmienić należy, iż w ramach konferencji - równolegle do opisanej już sesji naukowej - prowadzone były przez reprezentującego Krajową Szkołę Sądownictwa
i Prokuratury prokuratora Mariusza Gózda oraz techników i ekspertów kryminalistyki z CLKP i z Komend Wojewódzkich Policji pokazy polegające na symulacji oględzin nielegalnego laboratorium narkotykowego oraz miejsca zabójstwa z użyciem broni palnej. Pokazy te cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji, którym prowadzące je osoby udzielały odpowiedzi na liczne pytania dotyczące kwestii związanych z oględzinami miejsca zdarzenia.
 

Data: 
środa, Marzec 19, 2014
Data publikacji: 
2014-03-19 09:12
Data wytworzenia: 
2014-03-19 09:15
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński
Ostatnia zmiana: 
2014-03-21 12:04
Autor zmiany: 
Andrzej
Muszyński