Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Spotkanie w sprawie staży w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu oraz szkoleń z zakresu praw człowieka

17 stycznia 2014 roku  w siedzibie  Krajowej  Szkoły  Sądownictwa  i  Prokuratury  w  Krakowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Szkoły z Zastępcą Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. Postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – Elizą Suchożebrską oraz Naczelnikiem Wydziału ds. Postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka
w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości   - Urszulą Szafrańską.

W trakcie tego spotkania omówione zostały kwestie związane z promowaniem przez Krajową Szkołę standardów w sferze praw człowieka oraz z organizacją delegacji, staży i wizyt studyjnych aplikantów KSSiP w Europejskim Trybunale  Praw Człowieka w Strasburgu, a także w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka  Ministerstwa Sprawiedliwości. Poruszono również zagadnienia związane z delegacjami i stażami sędziów oraz prokuratorów w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Zastępca Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. Postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka wskazała w szczególności, iż delegacje do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - w celu wsparcia tego Trybunału poprzez pomoc w rozpatrywaniu skarg oraz w badaniu jego orzecznictwa - daje zarówno sędziom i prokuratorom jak również aplikantom Krajowej Szkoły możliwość uzyskania  nowych, istotnych umiejętności i doświadczeń w stosowaniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.  Zwróciła również uwagę na potrzebę edukacji sędziów w zakresie: standardów  przestrzegania praw człowieka wypracowanych w oparciu o Europejską Konwencję Praw Człowieka  oraz rangi i miejsca samej Konwencji w krajowym porządku prawnym.

Uczestniczący w spotkaniu :  Zastępca Dyrektora KSSiP ds. Szkolenia Ustawicznego
i Współpracy Międzynarodowej - Adam Czerwiński oraz Kierownik Działu Programów Ośrodka Szkolenia Wstępnego KSSiP – Agnieszka Pilch wskazali, iż Krajowa Szkoła realizuje szkolenia systemowe sędziów z zakresu praw człowieka, w ramach których podkreślana jest konieczność stosowania w procesie orzekania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a zagadnienia te są także stałym elementem programów szkoleń aplikantów zarówno aplikacji ogólnej jak i specjalistycznych.

Data: 
poniedziałek, Styczeń 20, 2014
Data publikacji: 
2014-01-20 16:06
Data wytworzenia: 
2014-01-20 16:00
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński