Departament do Spraw Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury kontynuuje w roku 2007 realizację projektu „Rola prokuratorów w skutecznym przeciwdziałaniu dyskryminacji”.
Projekt ten jest realizowany w ramach Wspólnotowego Programu Działań na rzecz Zwalczania Dyskryminacji 2001-2006, który powstał w celu wspierania działań wdrażających nowe prawodawstwo anty-dyskryminacyjne Unii Europejskiej. Sześcioletni Program Wspólnotowy adresowany jest do wszystkich podmiotów wspierających rozwój skutecznej polityki anty-dyskryminacyjnej i prawodawstwa w tym zakresie w obrębie Unii Europejskiej oraz krajów kandydujących.
Główne cele Programu Wspólnotowego to:
-
poprawa zrozumienia zagadnień związanych z dyskryminacją,
-
wspieranie działań, które służą zwalczaniu dyskryminacji i jej przyczyn,
-
promocja wartości służących przeciwdziałaniu dyskryminacji.
Szkolenia dla prokuratorów
Szkolenia anty-dyskryminacyjne przygotowane w ramach projektu „Rola prokuratorów w skutecznym przeciwdziałaniu dyskryminacji” dla prokuratorów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji z powodu rasy, pochodzenia etnicznego, religii i wyznania, wieku oraz orientacji seksualnej są kontynuacją wcześniejszych działań świadomościowych realizowanych w ramach Programu Wspólnotowego w 2006r. przez Departament do Spraw Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji MPiPS we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.
Projekt obejmuje zorganizowanie czterech cykli szkoleniowych dla ok. 240 prokuratorów z zakresu przeciwdziałania i zwalczania dyskryminacji. Celem tych szkoleń jest przekazanie uczestnikom niezbędnej wiedzy z zakresu identyfikacji zjawisk dyskryminacyjnych (m. in. zaprezentowanie prawodawstwa anty-dyskryminacyjnego UE i Polski), metod ich zwalczania i przeciwdziałania ich występowaniu, a także uwrażliwianie ich na potencjalną możliwość dyskryminowania różnych grup społecznych.
Podczas trwających 3,5 dnia szkoleń zajęcia prowadzone są w formie trzech modułów szkoleniowych:
-
Podnoszenie świadomości (postrzeganie samego siebie, tożsamość grupowa, postrzeganie innych, uprzedzenia, definicja dyskryminacji).
-
Implementacja – koncepcje, metody, instrumenty prawne (dyskryminacja, wiktymizacja, równe szanse, prawo karne a prawo cywilne, modele „dobrych praktyk”, dialog społeczny, procedury).
-
Przeciwdziałanie dyskryminacji (jak reagować na działania dyskryminujące, struktura konfliktu, strategie anty-dyskryminacyjne).
Terminy szkoleń
Pierwsze szkolenie z tego cyklu odbyło się w dniach 18-21 czerwca 2007 roku w Kołobrzegu.
Kolejne trzy szkolenia przeprowadzone zostaną w następujących terminach:
Informacje organizacyjne
Wszystkie koszty związane z ww. szkoleniami (w tym zakwaterowanie, wyżywienie oraz transport uczestników) będą opłacone przez Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji MPiPS z budżetu projektu.
Koszty transportu uczestników zostaną rozliczone na podstawie delegacji służbowych wystawianych przez instytucje delegujące prokuratorów po przekazaniu ich notą do Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji MPiPS.
Organizator – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia zwrot kosztów biletów do kwoty 400,00 zł w obie strony – na pociągi w wagonach 2 klasy.
Transport autokarowy
Organizatorzy zapewniają uczestnikom szkolenia transport autokarowy na trasie Warszawa – Jachranka – Warszawa.
Dnia 15 października 2007r. o godz. 11.00 na parkingu przy Pałacu Kultury i Nauki od strony Sali Kongresowej – ul. E. Plater, będzie podstawiony autokar Mercedes (w kolorze białym) o numerach rejestracyjnych WA 10271oraz bus Iveco (w kolorze niebieskim) o numerach rejestracyjnych WA 29453.
Przewidywany czas odjazdu – ok. godz. 11.30.
Odjazd uczestników szkolenia z Jachranki na Dworzec Centralny w Warszawie w dniu 18 października 2007r. ok. godz. 11.30-12.00
Osoba odpowiedzialna za stronę programową z ramienia MPiPS:
Jolanta Rejniak
tel. 606 908 460
Osoba odpowiedzialna z ramienia KCSKSPiP:
Marzena Żółtaszek
tel. (022) 55 27 295
fax (022) 55 27 296